Syysvehnistä kannatti kiinnittää ehkä jopa 7 tonnia. Lähikylissä oraat ovat erittäin tuuheita ja kiharia, vain pientä keltaista kulottumaa vanhempien lehtien kärjissä. Syysvehnissä riskinä enää ovat taudit, puintiaika ja alhainen valkuainen. Jos vaihteeksi se 300 mm tulisikin heinä-elokuun vaihteeseen. Siitä hellepäiviä ja sumuista säätä kolme viikkoa. Rehuvehnäoptiot kannattaa ehkä kuitenkin hyödyntää.
Kevätviljoista ei kyllä pysty tietämään mitään. Sen verran vähäiseksi voi maakerrosten vesipitoisuus painua, että kevätviljoille ei riitä vettä edes säätökaivoissa, saati sitten omillaan toimeen tulevissa rinteissä...kahta tonnia ei ole mieltä kiinnittää, koska alaa pitäisi olla kolmekymmentä hehtaaria kiinnityskuormaan, ja sitten jos tuleekin kostea kesä, samasta alasta tulee vielä kaksi lisäkuormaa villiä, niin eiköhän sille kiinnitetyllekin huippudonit löydy sopivasti.
Kannattavuuslaskelmatkin on sopivasti tehty: Noin puolet alasta monimuotoa+maanparannusta, koska siemenet ovat jo valmiina, voi koko niiden hankkiman tukipotin pääomittaa viljakuorman myötäjäisiksi. Viljan tuet mukaan laskettuna voin siis tukea viljan hintaa yhteensä noin 1000 €/ha. Eli viiden tonnin sadosta 200€/ha. Pystyn siis investoimaan puolentusinan vitamiiniruiskutuksen ohjelman, sertisiemenet ja kalleimman hinnan laatulannoitteet, kuivattamaan viiteen prosenttiin ja rahtaamaan viljan lahjakirjalla omamyyjälle. Pörssisähköstä olemme oppineet, että pörssiviljankin hinta voisi ihan hyvin olla negatiivinen. Mikseipä niin.
Seuraavana kesänä onkin vuorossa viljanviljelyn Doge-projekti: TOS-viljaa kylvöön joka EFA-tilkullekin, ilman muita panoksia, syksyllä murskataan ja viedään viljakauppiaalle pankkishekki virtuaalista punnituskuittia vastaan (jotta saa myyntitositteita kas, oikeus viljellä seuraavanakin vuonna voi olla siittä kiinni). 200 tonnia virtuaalista viljaa, -20 €/tn, 4000€, pikkuraha, kun ajattelee, paljonko kasvisuojelussa, sertisiemenissä ja lannoitteissa ja etenkin työssä säästää.
Ja kaikenmaailman karhiset ovat tyytyväisiä, kylläpä suomalainen maatalous on kannattavaa.
-SS-