Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.

Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.
Sivuja: [1] 2 3 ... 433

Viestit - ja101

Kasvintuotanto / Vs: Apulannan hinta
: tänään kello 14:50
Mulla on muutama tuttu, jotka harrastaa tätä että ei ole mitään myyntiä ollut vuosiin. Eräs paalauttaa muutaman hehtaarin heiniä lastensa poneille, loput niittää maahan, kuuluuko hänelle tuet?
Toinen näennäisviljeleee viljaa 10-15  ha,  lopun alan, nurmea,  niittelee maahan, en tiedä mihin viljat menee, omaa kuivuria ja puimuria ja ruiskua ei hänellä ole. Onko ansainnut tuet?

Ylernsä nämä tapaukset on sellaisia että viljelyn tuilla ei ole heille ratkaisevaa merkitystä, se on kivaa ja helppoa lisätuloa palkka/yritystulon pääälle ja maat säilyy suvussa, se tuntuu olevan tärkein asia ja että maat ei saa ainakaan naapurille tai kylän tosiviljelijälle mennä.

No se on tämän nykyjärjestelmän vika ja/tai sallima mahdollisuus. Kyl mä sen koen ainakin hieman ongelmaksi jos oikeus tukiin tulee pelkällä pellon hallinnalla. Se on ainakin jollakin tavalla pääomittunut peltojen hintaan.

Ymmärrän kyllä senkin et jos ei kannata niin mikä järki viljan viljelyssä on. Ja kun järjestelmä antaa tähän mahdollisuuden niin mikä ettei. Jörjestelmäähän tässä tulisi korjata. Mut lisätuotantokaan ei ole hyvästä. Nyt jo viljavuoret on ihan riittävän isoja niin yhtään peltoa lisää tuotantoon ei ole toivottavaa.

Kasvintuotanto / Vs: Apulannan hinta
: tänään kello 09:35
Viime vuonna pyöri joku tukikoulutusmateriaali missä tätä oli avattu, saattaa olla että linkkasin sen tänne johonkin keskusteluun, en nyt vaan taas äkkiä löytänyt..
Se jäi mieleen että nämä tilat millä ei ole myyntituloa painottuisi tuonne keski- ja itä-Suomeen missä heikommat viljelyedellytykset ja alhaisemmat vuokratasot kuin etelässä.
Omasta kirjoituksesta jäi tuo pois, vaikka ajatus päässä olikin.

Mä epäilen myös et valtaosa näistä pelloista ja tiloista löytyy mainitsemastasi suunnasta. Tästä päästäänkin sit aluepolitiikkaan.  ;D

Voihan se politiikoilla olla sekin et vedetään mutkia suoraksi ja nyt puhutaankin tiloista ja hehtaareista yhtenä ja samana asiana. Eiköhän meillä jokaisella ole joitain metsäpeltoja, varjoisia metsänreunoja tms. Ei järkeviä tuotantoaloja joilta kuitenkin nostetaan tukea. Nämä alat on taatusti lisääntyneet, kun ehdot ovat höllentyneet ja sukupolvet vaihtuneet. Jotkin näistä aloista voi tietysti metsittää mut jos tuotaisiin se pakkokesanto takaisin jolla saa sen vaikka 50€/ha niittokorvausta et lohko ei ala kasvamaan puuntaimia. Säästyisi se n. 350€/ha. Pinta-ala prosentti säädettäisiin sit tarvittavan säästön mukaan.  ::)

Sellainen juttuhan täs viel on et ympäristö ja ilmastotoimia täytyisi tehdä myös. Nyt niistä maksetaan mut seuraavalla tukikaudella ne ovat varmaan ehtoja ilman korvausta. Katsotaan sitten oikeasti kuka jaksaa tätä leikkiä jatkaa..
Kasvintuotanto / Vs: Apulannan hinta
: tänään kello 09:17
En ole nähnyt missään avattavan, millaisia nämä neljännes maataloustukea saaneista tiloista ovat, joilla ei olevinaan ole ollut myyntituloja vuosiin. Jotenkin tuntuisi että ainakin osan täytyy olla tilastokukkasta.

Tietääkö kukaan oikeasti missä ne tilat on, tuskin. Voi hyvin olla tilastoharha. Toisaalta  omaa lähiympäristöä kun mietin niin tulee muutamia tiloja mieleen joilla ei ole nyt muutamaan vuoteen ollut enää mitään satokasveja. Ja vielä enemmän tulee mieleen tiloja joilla voi se yksi lohko olla näennäisviljaa ja loput erilaisia hömppänurmia. Niistä ei paljon myyntiä tule. Luomutilatkin tässä kunnostautuvat. Taitaa nykyisin olla 30% vaatimus satokasvista, siinä saa olla 70% sit ikilatausnurmia.

Mut sit jos ajatellaan et aletaan pakottamaan kylvämään viljaa niin ei sekään oikein mene mielestäni. Ja kuten kirjoitin niin hömpiltä jos otetaan tuet pois niin näennäisviljaa tulee tilalle. Mut eipä noi päättäjät kuten Niemelä tai demareien Lintman oikeasti taida tietää mistä se vähennys oikeudenmukaisimmin tehdään. Ymmärrän kyllä sen et vähentää pitää ja suomen ruokajärjestelmä on kallis ylläpidettävä. Tätäkään ei moni tunnu ymmärtävän ja hyväksyvän. Minusta on reilua myöntää et järjestelmä on kallis ja on oikein vähentää sieltäkin.

SS on kovin huolissaan tilanteesta pienviljelijän näkökulmasta. On totta et pienviljelijöiltä ei rahaa saada kerättyä. Mut kuhan nyt eka päättäisivät et mistä ja miten sitä rahaa pitäisi saada kerättyä.
Kasvintuotanto / Vs: Apulannan hinta
: tänään kello 07:32
Suomalainen media ja suomalaiset näkevät trumpin vain pahana ja kaiken väärin tekevänä. Kannattaa tutustua sen toisenkin puolen mielipiteisiin ja miten asian näkevät niin saattaa itselläkin silmät aueta ja alkaa ymmärtämään asioita..
Kasvintuotanto / Vs: Apulannan hinta
: tänään kello 07:18
Heti kun MN leikkaa maataloustukia, niin mä jätän lannoitteet ostamatta.

Eihän tarkoitus ollut leikata tuottavilta tiloilta vaan niiltä jotka eivät ole tuottaneet mitään. Kyl mä ainakin ymmärrän et maatalouden on osallistuttava talkoisiin valtion talouden korjaamiseksi. Toki voisivat hieman katsoa mihin sitä rahaa laittavat kun sitä ei liikaa ole. Ja onhan tuo jotenkin outoa et jos maataloudessa on kriisi päällä ja sen vuoksi ei saa leikata rahoista niin silti kylvetään niinkuin ennenkin ja eipä osto tau vuokrahinnoissa ole notkahdusta näkynyt täälläpäin, päinvastoin.

Nyt joku sit vaan voisi kertoa kuinka tuo tehdään? Jos hömppäheiniltä eli tuottamattomilta aloilta leikataan niin nämä siirtyvät takaisin viljan tuotantoon. Se voi olla näennäisviljaa mut kyl se tonni per ha paisuttaa viljamarkkinaa entisestään ja se sit laskee viljan hintaa. Mun käsityksen mukaan se ei auta tuottavia tiloja kannattavuudessa.
Et kuten olen jo kaiketi kertonut niin ainut minkä mä keksin jolla tuo voisi onnistua on pakkokesanto jollain näennäisellä niittopalkkiolla. Kaikkien tilojen tilanne siinä kurjistuu mut eipä kai kukaan luulekkaan et täs tilanne paranisi.
Kasvintuotanto / Vs: Paljonko satoi vettä
: 17.05.26 - klo:07:31
tän seudun sademäärät luokkaa nolla pilkku jotain viime päivinä.  ja 15 päivän ennusteessa ei sateita näy käytännössä lainkaan, vain muutamana päivänä nolla pilkku jotain, eli käytännössä joutuu nyt toteamaan että katovuosi taitaa tulla, ellei ennusteet muutu. Se hyvä puoli tässä viileydessä on että ei haihdu kovin nopeasti se vähä kosteus, mitä maassa  vielä on.  Tää on taas tätä että kun sadealueet saapuu lounaasta, niin lounais- ja länsi-suomi on siunattu sateella  eikä sateita riitä enää itä- ja kaakkois-suomeen, eli kesän 2024 toisinto on tulossa, tosin sillä erolla että silloin oli jo toukokuussa kovat helteet päällä, ja maa oli  rutikuivaa 2 metrin syvyyteen asti kesäkuuhun tultaessa.

Eli normaali kymenlaaksolainen kevät. Ei luulisi yllättävän seudun viljelijöitä enää..  ;D
Kai tuolla lounaassakin normaalia on kuivuus. Nyt siunattiin sateella mikä kenties kuitenkin kohtuu poikkeuksellista?
No nyt on ihme tapahtunut, satoi vettä. Määrään en tarkkaan osaa sanoa kun taisin mittarin jäädyttää taas viime syksynä, eikä ole muistanut ehjää ostaa. Mitä tuossa kyselin niin luokkaa 10mm tuli. Parempi kuin ei mitään ja kyllä tuolla muutaman sadan kilon sadonlisää pohjustettiin.. Tiistaille näytti samanlaista sadetta mut se on nyt hävinnyt ennusteista. Olisi tuokin saanut tulla niin olis ollut hyvä. Mut ollaan tähän vähäänkin tyytyväisiä..
Kasvintuotanto / Vs: Apulannan hinta
: 16.05.26 - klo:08:29
Jos vanhat merkit paikkansa pitävät niin eturivi ostaa edelleen. Eihän sitä tarvii kuin keskisato nostaa jollain tonnilla niin homma rokkaa taas. Nyt jos pitää olla kasitonnari ni sit vaaditaan vain ysitonnari..  ;D
Kasvintuotanto / Vs: Paljonko satoi vettä
: 14.05.26 - klo:13:44
tän seudun sademäärät luokkaa nolla pilkku jotain viime päivinä.  ja 15 päivän ennusteessa ei sateita näy käytännössä lainkaan, vain muutamana päivänä nolla pilkku jotain, eli käytännössä joutuu nyt toteamaan että katovuosi taitaa tulla, ellei ennusteet muutu. Se hyvä puoli tässä viileydessä on että ei haihdu kovin nopeasti se vähä kosteus, mitä maassa  vielä on.  Tää on taas tätä että kun sadealueet saapuu lounaasta, niin lounais- ja länsi-suomi on siunattu sateella  eikä sateita riitä enää itä- ja kaakkois-suomeen, eli kesän 2024 toisinto on tulossa, tosin sillä erolla että silloin oli jo toukokuussa kovat helteet päällä, ja maa oli  rutikuivaa 2 metrin syvyyteen asti kesäkuuhun tultaessa.

Eli normaali kymenlaaksolainen kevät. Ei luulisi yllättävän seudun viljelijöitä enää..  ;D
Kai tuolla lounaassakin normaalia on kuivuus. Nyt siunattiin sateella mikä kenties kuitenkin kohtuu poikkeuksellista?
Kasvintuotanto / Vs: Paljonko satoi vettä
: 12.05.26 - klo:20:58
Auton konepelti kastu, pelto ei. Nyt lupailee taas ennusteissa mut tuskin mitään tulee. Kaakon kulma taisi jäädä ilman näistä sateista. Se on tuossa venäjällä korkeapaine helteineen väijymässä koska pääsee vyörymään rajan yli..
Kasvintuotanto / Vs: Kevätkylvöt -26
: 12.05.26 - klo:07:04
No niin se niistä sateista. Koko v1tun hirveä sadeinferno on vaihtunut alle 2mm..
Ei, en yllättynyt. Tämä on se normaali. Viime vuosi oli poikkeus. Nyt palataan näemmä normaaliin.

Noh onneksi kosteutta on vielä. Kuinka kauan sitä sit riittää on paljon kiinni lämpötiloista. Jos hellettä tulee idästä kuten hieman näyttää niin se on siinä sit taas..
Mä vein vesimittarin ulos kun auton katolle oli vesipisaroita..Koskaan elämässäni en ole 60 vuoteen toivonut vesisadetta niin paljon kuin nyt. Muutama milli ei riitä..sitä täytyy tulla kunnolla. En ole vielä ottanut paripyöriä pois, koska se on kivempi tehdä kovassa vesisateessa ulkona.. :)
Nooh juhannuksena sataa viimeistään.  ;)

Harvassa on ne vuodet kun kylvöjen päälle olisi tullut vettä ok ja loppukaudi olisi ollut myös ok. Ei viime vuosi ei ollut sellainen. Silloin kesä heinäkuun vaihteen sateet pilasivat hyvän sadon. 2017 oli hyvä syksyyn asti. Mut sateinen syksy pilasi hyvän sadon. Joitain muka sateisia alkukesiä on ollut mut todellisuudessa liian vähän vettä niistäkin on tullut. Joku yksittäinen 20-30mm kuuro on voinut sit "pelastaa" sen vuoden ja sato ollut kohtuullinen.

Et kyl se kuiva alkukesä on enemmän sääntö kuin poikkeus omalla alueella. Joskus aikaisemminkin kirjoitellut et ei sitä turhaan suorakylvöön aikoinaan tullut mentyä. Se kuitenkin ehkä paras tapa kosteuden säilyttämiseen. Se kerta kun sit sattuu joku ukkoskuuro kesäkuun alkuun voi olla ongelma kun jo kovaksi kovettunut maa ei kykene imemään vettä ja kylvövako on ainut pehmeä kohta pellossa niin äkkiä siemenet joutuu uimasille. Syyskylvöt sit asia ihan erikseen.

Mut juu tämä kausi nyt ei ole vielä taputeltu. Eikä se mielestäni ole vielä vaikkei tän viikon sateista vettä tulisikaan. Mut sit seuraavalla viikolla niitä kyl jo kaivataan mur taitaa käydä päinvastoin ja lämpöä ja aurinkoa on tiedossa.

Kasvintuotanto / Vs: Kevätkylvöt -26
: 11.05.26 - klo:22:28
No niin se niistä sateista. Koko v1tun hirveä sadeinferno on vaihtunut alle 2mm..
Ei, en yllättynyt. Tämä on se normaali. Viime vuosi oli poikkeus. Nyt palataan näemmä normaaliin.

Noh onneksi kosteutta on vielä. Kuinka kauan sitä sit riittää on paljon kiinni lämpötiloista. Jos hellettä tulee idästä kuten hieman näyttää niin se on siinä sit taas..
Kasvintuotanto / Vs: Kevätkylvöt -26
: 09.05.26 - klo:21:49
Kevätkylvöt ois taputeltu tältä kaudelta satokasvien osalta. Kerääjäkasveja ja maanparannuskasveja kylvetään viekä jossakin vaiheessa mut se on enää pikku juttu.

Voi sanoa et näin kivuttomasti ei ole kyl ihan hetkeen mennyt. Toki kylvin yritti vielä illalla viimeisellä lohkolla järjestää etten olisi saanut tänään päätökseen mut ei aiheuttanut kuin ehkä tunnin viivästyksen.

Nyt saunaan ja yksi sihi juoma kaveriksi!
Kasvintuotanto / Vs: Apulannan hinta
: 09.05.26 - klo:17:31
Itse tykkään ajatella ja laskea asian niin et tuet ja vuokra/lyhennys+korko ovat niinkuin pari koska tuet saat tekemättä lähes mitään ja pelto on ja pysyy. Sit taas viljelyn kulut ja sadon myyntitulo ovat pari koska tässä nyt on selvä yhteys jos ei viljele ja niin ei ole myytävää plus et näistä se suurin työ myös tulee..

  Tarkoittaako tuo ylläoleva että ajattelet että tukien verran voi maksaa vuokraa?? No tuskin sentään niin toimit. Näillä seuduin moni toimii noin, on myös viljatiloilla ratkaisuja että maanomistaja saa tuet ja jauholakki työt ja sadon…


Laskea näitä voi vaikka kuinka paljon ja hyvä niin on omille päätöksille perusteet. Moni ei kuitenkaan laske ja eiköhän ens syksynä puida taas huippusato ja viljasiilot senkuin pullistuvat..  ;D

En todellakaan maksa vuokraa tukien verran   ;D siinä nyt ei ole mitään järkeä.
Lähinnä siis se ajatusmalli itsellä niinpäin et jos viljelen jotain pellolla x niin sen myyntitulon pitää kattaa se viljely, eihän siinä muuten ole mitään järkeä, kun nykyään voit ilmoittaa lohkon rehunurmena ja vuosittaisella niitolla saat tukipotin kotiutettua...

Joo tiedän täälläkin olevan toimintaa jossa pellon haltija nostaa tuet ja viljelijä tekee työt ja saa sadon. Itse en kyllä ymmärrä mitä järkeä tuossa on. Saa tulla hyviä satoja ja olla rahakkaita kasveja. Ja mitenhän sit tukisanktion osuessa kohdalle menetellään? Jossakin tissinkoitto alueella voi tapa olla toimiva kun naudoista tai maidosta irtoaa tukienmuodossa rahaa jolloin olennaista on vain pystyä pitämään mahdollisimman monta nautaa rehussa...
Kasvintuotanto / Vs: Apulannan hinta
: 08.05.26 - klo:23:12
Itse tykkään ajatella ja laskea asian niin et tuet ja vuokra/lyhennys+korko ovat niinkuin pari koska tuet saat tekemättä lähes mitään ja pelto on ja pysyy. Sit taas viljelyn kulut ja sadon myyntitulo ovat pari koska tässä nyt on selvä yhteys jos ei viljele ja niin ei ole myytävää plus et näistä se suurin työ myös tulee..

Laskea näitä voi vaikka kuinka paljon ja hyvä niin on omille päätöksille perusteet. Moni ei kuitenkaan laske ja eiköhän ens syksynä puida taas huippusato ja viljasiilot senkuin pullistuvat..  ;D
Kasvintuotanto / Vs: Kevätkylvöt -26
: 08.05.26 - klo:22:38
Joo kyl ne hanhet osaa kaivaa ne jyvät sieltä pellosta et kannattaa tarkistaa kun linnut häipyneet et jokainen pelto sellaisella oraalla kun pitää. Tietysti jos jo oraalla niin syövät sen oraan. Pienellä piikillä niin lähtee jyvät sekä piikit. Et semmoinen tapaus.  ;D
Tietysti syvempään kylvetyt jyvät enemmän turvassa kuin kahteen senttiin vedetyt. Jos kylvösyvyys ollut kaksi senttiä ja hanhet ilmasntuvat lohkolle niin en konetta pesisi ennenkuin hanhet häipyneet ja oraat oikeanlaisena pinnalla.

Ihmettelen tuota, täällä päin kun on kans vuosikaudet valkoposkihanhet viipyilleet pelloilla keväin ja syksyin, niin ei ne ole koskaan olleet mulloksella olevilla pelloilla, ne viihtyy vain pelloilla missä on viljan orasta tai nurmea tai sänkeä. Ei ne mun näkemyksen mukaan siemeniä kaivele vasta kylvetyistä pelloista, ehkä muut lajiit, kuten kurjet, tekee sitä, tosin omakohtaisia havaintoja ei tuosta ole.

Oma kokemus kaivelevista hanhista on yhdeltä syksyltä historiasta. En enää muista oliko muita vihreitä peltoja silloin lähettyvillä vai oliko oma pelto ainut ruokapaikka. Laikukas oras siihen syysviljaan tuli ja jyviä ei pellosta kaivamalla löytynyt. Ei maa niitä ainakaan nielaissut..  ::)
Sivuja: [1] 2 3 ... 433