Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
  • Tavallinen aihe

Aihe Enemmistö Euroopan parlamentin jäsenistä vastustaa glyfosaatin käyttöä 2023  (Luettu 22578 kertaa)

Ruisrypsimohralvehnä

  • Aktiivi
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 320
Yes. Taas voi viisaimpien päätöksellä laittaa ensi vuoden budjettiin glyfosaatille pari tonnia, Riippuen tietysti hinnasta. Kaikesta päätellen sen täytyisi olla puolet siitä mitä se viime keväänä oli. Sama se on paljonko se maksaa sitä sitten vaan kuluu vähemmän. Ja jos toi viljan hinta laskee siihen malliin mitä se nyt on laskenut. Niin sängelle jättö syksyllä on houkuttlevampi vaihtoehto kuin ostaa 1000 euroa/tonni maksavaa lannoitetta kesällä ja saada 250 Euro/tonni puidusta viljasta. V+ttu mitä pelleilyä

Ruisrypsimohralvehnä

  • Aktiivi
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 320
Nyt näyttää siltä että glyfosaatin käyttö jatkuu kymmenen vuotta. Onneksi en ehtinyt myydä kalustoa pois , kunajattelin että sen käytö loppuu vuoteen 23. Niinkuin ollaan huomattu niin moni entinen luomuviljelijä ja vaihtanut tavanomaiseen viljelytapaan. Ja nykyiset kasvinsuojeluaineet alkavat olla huonosti tehoavia. Siihen vielä märän syksyn puintihaasteet, niin sadonkorjuu vaikeutuu huomattavasti. Ihmettelen suuresti jos vain 5 prosenttia jää puimatta Pro Agrian mukaan. Mitä maakunnissa kulkenut niin ainakin on vielä paljon puimatta. Onnesi tänään alkaa hulttion poudat, niin saavat vielä satoa talteen.

-SS-

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 19296
  • Rauta ei valita eikä voima kuvia palvele - Ford
Jälkiversoneet ohramaat tulivat puintikypsäksi tehokkaasti, kun niihin oli ilmestynyt traktorin ruiskutusjäljet. Satotasokin näissä oli ihan hyvä. Glyfosaatilla, parakvatilla ja dikvatilla valmistetaan varmaan yli puolet maailman viljoista, herneistä, pavuista, täällä jotenkin ummistetaan silmät todellisuudelta, nyrpistetään kotimaiselle glyfosaattiviljalle, mutta sujuvasti tuodaan satamasta viljaa, jossa on samoja jäämiä.

Niin en varmaan itse käyttäisi, mutta tekopyhyys on vastenmielinen piirre missä tahansa.

-SS-

Oksa

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 62370
ja sanoiko joku et haluavat klyvolle 10 jatkoajan?

Rakkine

  • Konkari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 1980
  • Moon oikees, soot vääräs.
ja sanoiko joku et haluavat klyvolle 10 jatkoajan?

Niin....politiikka vaikuttaa päätökseen enemmän kuin tiede

https://x.com/AYlhainen/status/1706628980500041793?s=20

Siitä tulee vielä tiukka poliittinen vääntö, ei ole lainkaan varmaa että glyfon käyttö saa jatkoluvan.

Viimeksi muokattu: 27.09.23 - klo:13:43 kirjoittanut Rakkine