Ei muuten laita. Jauholakit kylvää edelleen. Joozeppi esimerkiksi teki jo kaupat rapsirekasta ja ymmärsinkö oikein et vehnärekankin kiinnittämistä siellä sunniteltiin. Ehtikö ennenkuin berner heräsi. Ehkä kertoo joskus.
Mä en edelleenkään mihinkään radikaaliin vilja-alan pudotukseen usko. Muutama prosentti taas lähtee edellisten päälle. Harva tila voi tai edes haluaa kerralla rykäistä viljelyalan sadasta nollaan, ennemmin niin et lohko kerrallaan pikkuhiljaa.
Tilannehan muuttuu sit kun tulee taas katovuosi ja sato jää alas. Sit hinnat suomessa pomppaa tasolle euroopan hinta + rahti tänne. Globaalisti ei muuta vaikutusta suomen tarpeella tai sadolla.
Sen jälkeen taas seuraavana kautena viljaa laitetaan joka tilkulle. Oikeat voittajat on niitä jotka pystyy varastoimaan tavaraa ja voi samalla toimia pankkina.
