Maataloudessa kun ollaan säävaihtelujen armoilla niin sen viimeisen jyvän kiinnittäminen on kohtuu riskaapeliä hommaa. Jos oma satotaso pysyy vuodesta toiseen tasaisena niin silloin voidaan käyttää kiinnitystä enemmän.. ![Huh ???](https://uusi.keskustelukanava.agronet.fi/agronet/Smileys/default/huh.gif)
Joillakin tiloilla viljanviljelyn kiinnitettävä tuotos on lähinnä paikallisen teollisuuslaitoksen sivutuotteen hävityksestä syntyvää materiaalia, jolla aina kuitenkin tarvittaessa on käyttö lähellä, jos kaukomailla eivät satu tekemään hyvin kiinnityksiä. Hintojen rauhoittuessa palaavat erikoiskasveihin, kuten öljykasveihin, sokerijuurikkaaseen, tuoreherneeseen, ja vastaaviin. Näin markkinoille myytävässä sadossa ei tarvitse esiintyä satovaihteluriskiä ollenkaan. Oletkin nähtävästi tajunnut, että se sikala oli silti hyvä paketti tuhoamaan kaikenlaiset heikkojen vuosien katavanneulaset, ja toi lannoiteriskinkin alemmas. Ja hyvät vuodet saattoi harrastella ihan viljakauppaakin.
-SS-
En ole pysynyt kirjoituksistasi enää perässä pitkään aikaan niin hieman vaikea vastata
![;D](https://uusi.keskustelukanava.agronet.fi/agronet/Smileys/default/grin.gif)
Mut koitetaan nyt kuitenkin. Ennen viljat sioille syöttämällä sai viljan hintaa nostettua eli elukka jalosti sen viljan kalliimmaksi. Viime vuosina homma tiukkaantunut kokoajan ja Kate pienentynyt. Lisäksi kun ohra sikojen pääravinto ja omat maat soveltuu ohranviljelyyn huonosti niin tuli tilanne et ohraa joutu ostamaan ja muita myymään. Monesti mitään järkeä tuossa ei ollut kun rahdit täytyi maksaa joka välissä.
Sitten tuli ajatus luomusta kun näytti et luomun hinta oli korkeampi ja paska auttoi lannoituksessa. Myös tavanomaisen tuotannon riski alkoi olemaan korkea meikäläisen alhaisilla satotasoilla. Nyt on sitten elukkahomma tauolla kun ei kiinnostanut tappiolla tehdä ja luomun kysyntä laskenut reilusti ja sitä myötä hinta. Meinasin jo et vois siirtyä vaikka takas mut taviksessa taas poikkeuksellisen korkea kulutaso niin ei kyl mitään järkeä. Pakkoa jatkaa nyt kai pari vuotta ainakin luomussa ja katsoa sitten tilannetta uudestaan.
On totta et elukoiden kautta hukkui kaikki kauppakelpaamattomat erät. Valitettavasti vaan huonolla viljalla ei elukatkaan kasva ja nykypäivänä ei olisi varaa tehdä huonoja kasvuja. Mut pienessä määrässä homma kyl onnistu. Se oli tietysti selvä et kun elukat söi ne viljat niin ei tarvinnut miettiä viljojen markkinointia.
Kokonaisuutena päin persettä tämä maatalous menee. Mikään ei kannata. Jos olis hyvä työ ulkopuolella niin en katsoiskaan maatalouden suuntaan. Sen takia ihmetyttää kovasti hinkua viljelijäksi..