Paljonkohan lähtisi peltoa jos kaikki alle hehtaarin lohkot poistettaisiin tukien piiristä, itselläkin lähtisi useampi läntti mut ei kyllä kauheesti harmittaisi.
Yllättävän vähän.
Suomen peltojen koon mediaani (keskimmäinen lohko) on noin 1,7 ha ja keskikoko noin 3,5 ha. Eli jakauma on vino suurempaan päin. Lukumääräisesti siis puolet lohkoista ovat alle 1,7 ha. Mutta kun rakentaa kyseiseen kokojakaumaan sopivan peltolohkoaineiston, näkee, että:
- alle 1 ha:n palstoja on kokonaisalasta noin 6%
- puolet palstoista alle mediaanin eli alle 1,7 ha:n; alojen summa on noin 8%
- keskiarvoa, 3,5 ha, pienempien peltojen alan kertymä on 27%
Nämä ovat siis arvioita, mutta kovin paljon vikaan ei välttämättä mene. Tästä näkyy myös se, että kun pinta-alat ja satokilot ja samantapaiset suureet summataan yhteen yli koko kyseisen jakauman, niistä pienistä aloista ei vaan kerry yhtään mitään.
Samasta syystä pientiloista ei ole enää rakennemuutoksen ruokkijoiksi, jopa keskikokoista suuremmatkin tilat on syytä alkaa tappaa rakennemuutosta tukemaan. Jos nämä alle hehtaarin palstat poistettaisiin tukien piiristä ja tuet liitettäisiin jäljelle jääviin hehtaareihin, tekisi se hehtaaria kohti 28 euroa. Hetken se lämmittäisi, ja sitten taas rakennemuutosviljelijää tulisi köyhyys kalvamaan.
-SS-