Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.

Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.
Sivuja: [1] 2 3 ... 227

Viestit - Rakkine

Vapaa sana / Terveisiä vasemmistolle
: tänään kello 17:40
Javier Mileistä, Argentiinan presidentistä ei Suomen  vasemmistolainen valevaltamedia uutisoi mitään, koska tämä oikeistolainen presidentti on saanut maan talouden kuntoon.

Laitetaan tämä tänne, koska on niin hyvä:

https://x.com/i/status/2028695904669016418

Suomennos:

Milei juuri pudotti eeppisen repliikin 🤣

 

”Vasemmisto ei voi taputtaa minulle, koska heidän kätensä ovat muiden taskuissa!”
Muistettava on, että kyse on STT:lle myydystä Donut Labin omasta tiedotteesta, ja aiheesta tehdyn Youtube-filmin kuvat VTT:n dokumentista ovat hieman erilaiset kuin dokumenteissa itsessään. Lisäksi nyt odotetaan, onko 100 asteen testissä "vakuumin menettänyt" kenno vielä normi lataustesteissä mukana, tulevina maanantaina ?

Hienosti kansaa pidetään jännityksessä. Redditin salapoliisit ovat löytäneet useita yhtymäkohtia saksalaiseen tekniikkaan ja noin kymmenen vuotta sitten Mercedez Benzin lanseeraamaan kiinteän olomuodon akkuun, joka nimenomaan tarvitsi korkean lämpötilan toimiakseen optimaalisesti. Hattu pois päästä, kun niitä VTT:n testejä lukee, luemmehan jopa Nobelin  palkintoon johtavaa mullistavaa tulosta.

-SS-

Netraalimpi uutinen asiasta:

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/a/7d34b695-3c4b-4ff5-9e9a-d446c69db78f
Vapaa sana / Vs: Sama kaiku ...
: 02.03.26 - klo:20:37
Ei muuta kun rautaa turbaaniukkojen päälle.
Tosin kun ne pääsee paratiisiin neitsyeiden tykö,niin ei niillä varmaan enää seiso, et sikäli turhaa.
Vessapaperin hamstraajille naurettiin, kun korona alkoi, nyt voi taas nauraa näille panikoijille, jotka  alkaa hamstraamaan löpöä. Joo, kaivakaa  esiin ihan kaikki pöntöt ja  sangot ja 1,5 litran limsapullotkin, joihin hamstraatte löpönne.
Kasvintuotanto / Vs: Apulannan hinta
: 01.03.26 - klo:11:59
Hankkijalla kun on omaa rehuteollisuutta, saa sille myydessään  aina hyvän hinnan ohrasta, ja useimmiten myös kaurasta. Hankkija on Suomen paras ja  parhaiten maksava viljanostaja.
Nyt se pääpahis on saatu tapettua.
Vapaa sana / Miksi ei mamuja Suomeen
: 28.02.26 - klo:22:41
https://x.com/i/status/2027759413826633729

No mm. tästä syystä. Syyttäkää tästäkin vasemmistopaskiaisia.
Kasvintuotanto / Vs: Apulannan hinta
: 28.02.26 - klo:21:55
Kun tekee päinvastoin kuin agronetin paskanjauhantaosasto neuvoo, niin menestyy. Vuosi sitten tämä paskanjauhantaosasto jankutti monta kuukautta että ei kannata ohraa kylvää, sen hinta tulee painumaan sataseen, no kuinkas kävikään, ihan hyvän hinnan sai ohrasta kun myi heti puinnin jälkeen elokuussa. Nyt kun paskanjauhantaosasto on tietävinään ettei kauraa kannata kylvää, se tietää sitä että se on ensi syksyn rahakasvi.
Hei paskanjauhantaosasto, te ette tiedä mistään mitään, vilkas mielikuvitus on teidän ainoo huvitus.
Kyllä siellä myös jenkit tekee iskuja, toisin kuin jääfarmari väittää.
Tää on hienoa, tää on fantastista. Iranin hirmuhallinto kaatuu NYT.
Vasemmistolle tämä on taas kiemurtelun paikka. Jos ei kannata Usan ja Israelin hyökkäystä, on silloin Iranin hirmuhallinnon puolella.

Kaatuuko?

Irakiin hyökättiin moninkertaisella miesvoimalla ja maajoukoilla, ja silti meni 10 vuotta saada maahan edes jonkinlainen rauha.  Iskujen ensisijainen  tavoite lienee turvata USA:n ja sen liittolaismaiden etuja alueella, Iranin kansan etu tulee sitten kaukaisena kakkosena. Toivottavasti Trumpilla on suunnitelma, mitä ilmaiskujen jälkeen tapahtuu. Iranin johdon vaihto ilman maajoukkoja on toiveajattelua, eikä trump ole semmosia maahan lähettämässä vaalien alla. Mutta toivotaan parasta, ainakin Iranin tuki ryssälle vähenee entisestään.

Totta kai Trump ja Netanjahu  tietävät tämän, mutta tarkoitus on ilmaiskuilla horjuttaa hallintoa niin kovasti, että kansa lopulta syrjäyttää hallinnon. Se on tietysti kovan työn takana, mutta X:ssä on jo paljon videoita, joissa ihmiset tanssivat Teheranin ja muiden kaupunkien kaduilla.
Kyllä siellä myös jenkit tekee iskuja, toisin kuin jääfarmari väittää.
Tää on hienoa, tää on fantastista. Iranin hirmuhallinto kaatuu NYT.
Vasemmistolle tämä on taas kiemurtelun paikka. Jos ei kannata Usan ja Israelin hyökkäystä, on silloin Iranin hirmuhallinnon puolella.
Jos Putin tai Trump tuhoaa euroopan, on eurooppa sen ansainnutkin, koska eurooppalaiset on raukkoja pelkureita, jotka ei uskalla tarttua aseisiin, koska sodassa voi kuolla ihan oikeasti, eikä leikisti niin kuin jossain pleikkaripelissä. Euroopan miehet ja naiset on vellihousuja selittäjiä, jotka jankuttaa että pitäis tehdä sitä ja tätä, mutta ei meistä ole tekijöiksi.
Kasvintuotanto / Vs: Kevätkylvöt -26
: 27.02.26 - klo:20:42
Jostain KM:n jutusta  parin vuoden takaa muistan lukeneeni että sivutoiminen viljanviljely on yleisintä Suomessa, verrattuna muihin euroopan maihin. Ja onhan tämä oikeasti pelleilyä näillä leveysasteilla. Ja pelkkä viljanviljely ilman  siihen liittyvää kotieläintaloutta oli vielä 1970-luvulla varsin harvinaista Suomessa. Sitten alkoi yleistyä  1980- ja 1990 luvuilla kehitys että kun vanhempi polvi väistyi, niin nuoret jatkajat ei enää halunneetkaan touhuta elukoiden kanssa, kun oli ehdittty jo hankkia hyvä ammatti kaupungista, eikä enää siedetty paskanhajua.

Luulen kun maataloustuet tulevaisuudessa taas tippuvat, ei sillä juuri ole viljelyaloihin vaikutusta, kaikenlainen valittaminen tietysti lisääntyy, mutta sivutoiminen viljanviljely jatkuu edelleen. Kun se oma toimeentulo useimmilla ei kuitenkaan ole kiinni viljan hinnoista tai tukien määrästä, eiks niin?
Kasvintuotanto / Vs: Kevätkylvöt -26
: 27.02.26 - klo:11:45
Jotta lopettamisen jälkeen  pellot myytyään tai vuokrattuaan saisi edes kohtuullisen hinnan pelloistaan,  edellyttää se että, että edes jollain on viljely kannattavaa ja on siksi intoa ostaa tai vuokrata peltoa.
Kasvintuotanto / Vs: Kevätkylvöt -26
: 24.02.26 - klo:22:07
Voihan sitä tietenkin katsoa pörssin historiallista kehitystä mutta kyyti voi olla kovaa kun hyppää kyytiin.  Jopa näin älyvapaa kaveri osui tikalla Bittiumiin ja oli 700+% voitolla hetki sitten ja haistelin jo uuden Opelin hajua Forssassa mutta sen jälkeen on tultu niin kovaa alas että pitää ajella vanhemmalla Opelilla elämänsä parhaat vuodet  :'(

Jokainen voi miettiä mitä tarkoittaa euroopalle kun Kiinalaisilla yhtiöillä on valmius valmistaa 100 miljoonaa autoa vuodessa ja lisää tehtaita nousee. Ranskalla on 3000 miljardia velkaa ja jos koitat korjaa ongelmia niin kansa polttaaa autoja kadulla.

Njotta se on parempi kun unohtaa pörssipelit ja lastaa keväällä kylvökoneen täyteen kallista apulantaa + viljaa. Sitten vaan kylvää auringonlaskuun asti.

Ahneella on paskanen loppu, sanoi jo Jeesus vai kuka se olikaan. Olisit myynyt huipulla, koska yksi tärkeä elämän oppi on että mikä menee ylös, tulee joskus alas, mutta tyhmät luulee että mennään koko ajan ylös, eikä alamäki tule ainakaan omana elinaikana.
Sivuja: [1] 2 3 ... 227