Kasvintuotanto / Vs: Lhp-nurmen niitto on vissiin joka vuotinen työ nykyään..
: 09.09.25 - klo:03:07https://www.ruokavirasto.fi/tuet/maatalous/peltotuet/ekojarjestelmatuki/tukiehdot-ekojarjestelmatuki/tukiehdot-ekojarjestelmatuki-2025/
Ehdoissa lukee noin .
Sinun pitää tietää että satelliitti ei ole niittoa huomannutLainausNiitto, laidunnus ja sadonkorjuu:
Niitä luonnonhoitonurmi vähintään joka toinen vuosi 15.9. mennessä.
Jos olet ilmoittanut alan nurmena vuonna 2024, eikä satelliittiseurannassa ole todettu niittoa vuonna 2024, sinun on niitettävä kasvusto vuonna 2025. → Tarkista Vipu-palvelusta löytyvästä karttatasosta, onko ala todettu satelliittiseurannan perusteella niitetyksi vuonna 2024.
Niitä vaikeissa rikkakasvitilanteissa luonnonhoitonurmi vuosittain viimeistään 15.9. siten, että rikkakasvien leviäminen estyy.
Tuota muutosta ehtoihin en muistanut. Todistaa vain alkuperäisen ajatukseni siitä että koska sateliitti seurannan tiedettiin olevan epävarma, muutettiin ehdot sopimaan siihen eikä tarvitse sateliittia parantaa.
Pari vuotta sitten syys-ilmoituksen karttaohjelmassa oli vika joka minulla esti 2-3 lohkolla rajojen piirtämisen. Yhteensä 40ha. Päivä, kaksi ennen maksuun panoa vika saatiin korjattua ja sain kartan piirrettyä. Noin puolivuotta ilmoitus ajan päättymisen jälkeen. Tämä vika oli hallinnon mutta olisi silti mennyt minun piikkiin koska ilmeisesti ei ole misään kirjausta viranomaisen virheestä. Ilmeisesti asia olisi kirjattu minun virheeksi mutta niin pieneksi että ei sanktioida. Olisi mennyt johonkin harkintaan jonka aikataulusta ei ole tietoa ja olisi voinut vaikuttaa muihin tuki maksuihin.
En oikestaan ole ollenkaan sateliitti valvontaa vastaan. Sitä vastaan olen että asetelma on puhtaasti viljelijää vastaan. Hallinnon erhe on viljelijälle sanktion alainen rikkomus. Monia pikku juttuja olemme paikallisen viranomasen kanssa yhdesä ihmetelleet ja miettineet. Olen saanut apua ja neuvoja vaikka joskus "tyhmiäkin" kysellyt. Toisin oli 20 vuotta sitten.