Pohjanmaalla meinasi vissiin mopo karata käsistä laajennusten suhteen ja Valio vihelisi rauhoitusta peliin. 500 lehmän laajennukseen saa aika monta savon parsinavettaa laittaa kiinni, eikä maito silti vähene.
On se maitokin vähentynyt jonkin verran ja tämä sattuu Valionkin talouteen.Valiolla on kieltämättä vähän ristiriitaiset tavoitteet.Kaikki toiminta perustellaan ostajien ja kuluttajien mielyttämisellä,ajetaan kumminkin pienet tilat alas,vaikka ne kuluttajat
,ostajat ei pidä näitä lehmiä sisällä pitäviä isoja yksiköitä etes navettana vaan tehtaana.Toisekseen mm.tuleva metsäkato-asetus ei tunnu Valiota koskevan,ei sitten yhtään,kunhan vaan tilat raivaa mehtää ja tuottaa Valiolle maitoo,niin kaikki hyvin vai kuseeko Valio sittenkin omaan tonkkaansa.