Ei kait se sade itsessään ahdista. Tässä on nyt vaan menossa touhu siihen suuntaan, että joka vuosi saadaan se kuiva jakso ja se märkä jakso, jolloin päinvastaiset sademäärät viedään ääripäästä ääripäähän. Jotenkin tuntuu, että ammoisina aikoina sadetta ja paistetta saatiin selvästi sopivammassa suhteessa, jolloin puintiaikana saattoi ottaa kuorman paikastansa. Mutta onneksi ainakin sienitautien leviäminen otti jarrua nyt kun klasissa +11°C.
On totta, että ns. 30 vuoden vertailujakso siirtyy itsekin, jos säät alkavat muuttua pysyvästi erilaisiksi. Mutta mitään erityistä signaalia ei 65 vuoden jaksolta ole löytynyt, että säät olisivat menossa erityisen kosteiksi, itse asiassa 1974-1994 jakson kesät tällä mittausasemalla olivat selvästi viileämpiä ja ehkä sateisempiakin kuin nykyään. Vuodesta 2018 alkoi tässä 5-6 vuoden jakso, jolloin maaperän vedet olivat alhaalla ja viljan kasvulle tärkeät kesäkuun viikot äärimmäisen kuivia. Tänäkin keväänä päästiin sateissa vuoden alusta ehkä 60%:iin "normaalista". Oikein ihmetellä täytyy, että viljat kasvavat noinkin hyvin. Ehkä tuo kynnöshomma olikin vaikutukseltaan lähinnä sitä, että viljat saa jo vapuksi kasvamaan, eikä kasvuston itäminen jää siihen kesäkuun kuivaan käristykseen. Kannattaa katsoa Ilmatieteen Laitoksen interaktiivista kuvaajaa
Tilastot->Tilastot vuodesta 1961Muistan kun Kemiran lannoituskoepeltoja oli 1970-luvun lopusta 1980- luvulle tuossa 300- 400 m:n päässä, ja olihan lannoitusoppaassakin maininta noista 7 t/ha kevätvehnäsadoista. Silloin saattoi sadella viikkoja pientä tihkua. Heinätyöt olivat hankalia, oliko joskus juttua, että MT:ssä olisi jopa ollut ilmoitus, "Heinälimaa. Suoraan pellolta. Omaan astiaan". Kevätvehnät kypsyivät lokakuuksi tai sitten eivät kypsyneet ollenkaan. Jotkut satoisat lajikkeet tuottivat massaa kuin kauraa, valkoista herneen näköistä vehnäpallukkaa, joita sitten paahdettiin yökaudet, ja kylällä leijui imelletyn vehnäpuuron makea tuoksu.
Vuodet 2006 ja 2010 olivat aavistusta kesien kuivumisesta. Sitten 2017 jäikin viimeiseksi suuren sadon vuodeksi, ja viljelyosaaminen hävisi jonnekin ?
Ne kesät kokeneena, kun rankkasateiden vesi vei santanummesta hiekat puiden juurten ympäriltä, ja tihkua saattoi tiputella parikin kuukautta, eikä syysvehnäkään päässyt edes lähelle puintikosteuksia, ennen kuin iti tähkään, tällainen sadeviikko ei vielä pysty toivoa viemään.
-SS-