Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
  • Tavallinen aihe

Aihe Investoinnit vs sijoittaminen  (Luettu 203522 kertaa)

Eastwood

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Aktiivi
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 653
  • Go ahead, make my day.
Vs: Investoinnit vs sijoittaminen
Itte on tullut sijoitettua 5v sitten ihan paskoihin paikkoihin.
Ei tietty paljoo lohduta, että kyllä niitä paskoja kohteita on itsekin tullut valittua...
Esim. Alexandria Pankin Rahamylly, joka siis yrityslainoihin sijoittamista ja Fennian (nykyään S-Pankin) Toimitila A rahasto... Tappiot kaks numeroisia prosentteja ja rahat jumittaa.
Jälkiviisaana totean, että olis pitänyt pysyttäytyä vain osakkeissa tai ETF'issä, jotka saa realisoitua helposti. Ja niiden tappiot saa vähennettyä ilman ongelmia. Toisin kuten esim noitten yrityslainojen.
Indeksi rahastoja voisi juuri ja juuri harkita, kaikista muista pankki-voittaa-aina-rahastoista pysyn vast'edes hyvin kaukana.
So What?!

lypsyukko

  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 11246
Vs: Investoinnit vs sijoittaminen
Pankki voittaa aina juttu voi olla silti paljon tuottoisampi kuin mun omat osakkeiden ostot. Toki Nesteen osakkeita oli mukava aikoinaan katsella, kun + merkin jälkeen oli toista tonnia ennen % merkkiä. No nyt ne on reilu 10% noista ajoista. Pitää vaan ajatella että alkupääomasta tuo osuus oli 800 joka oli joskus reilun kympin, nyt kait toista tonnia  ;D Kun ne on sijoituksia, ei jokapäiväistä valuutaa  8)

Lähitapiolasta on kiinteistösijoitus. Alkupääoma 30, arvo oli huipussaan  45 ja nykyään 36. Varmaan tippunut pörssien mukana, Missään ei vaan näy netissä nappi "myy". En oo kyselly perään voisiko myydä- ehkä, mutta persnettoa nekin huipuista.

RyanAvery

  • Tulokas
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 5
Vs: Investoinnit vs sijoittaminen
Hei! Mä oon huomannu, että arvoosuustili hommat voi hoitua suht helposti. Ei tarvi miettiä osakepapereiden säilyttämistä erikseen. Onhan se kätevää, kun voi seurata sijoituksia yhdestä paikasta ja ei tarvii huolehtia byrokratiasta liikaa. Tuo systeemi vähentää säätöä ja aikaa jää muuhun. Jos oot miettinyt useamman firman vyörymistä salkkuusi, tää voi olla hyvä ratkaisu. Pidä homma rennosti ja hoida sijoitukset rullaamaan.

-SS-

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 21491
  • Rauta ei valita eikä voima kuvia palvele - Ford
Vs: Investoinnit vs sijoittaminen
Nyt voisi olla aika miettiä jotakin muuta turvasatamaa sijoitusvarallisuudelle ja tuloilleen, koska väistämättömät veronkorotukset ovat edessä, kun katsoo valtakunnan talousajattelijoiden kerman suunnitelmia, kuten Minja Koskelan esittelemää miljonääriveroa.

Brittiläisessä Daily Telegraphissa kirjoitettiin sikäläisistä suunnitelmista rangaista ns. varakkaita, koska varakkaat ovat yhteiskunnan syöpä. Tämä sai ajattelemaan ja loinkin elämänohjeen, joka voisi olla syytä opettaa omalle jälkikasvulle ainakin.

Älä säästä tulojasi talletuksiksi tai osakkeiksi.
Älä perusta yritystä.
Älä osta kakkosasuntoa tai arvokasta liikennevälinettä, tai metsää.
Älä neuvottele palkankorotuksesta, vaan lisää vapaa-aikaasi. Jos voit rottailla ilman työtä, tee niin.
Alä opiskele mitään vaikeata STEM -alaa vaan yhteiskunnallista aktivismia ja vähemmistöuhriutumista
Älä varaudu eläkkeisiin millään omaeläkejärjestelyllä, koska kyllä valtio hoitaa.
Älä pyri mihinkään elämässäsi

Minusta nuo ovat melko hyviä ohjeita, ja varsinkin progressiivinen ansiotuloverotus on tehokas kannustin leppoistamista ajatellen.  Lisäksi puheet julkisten laitosten ja palvelujen rahoituksesta, lisäperimällä suurempia asiakasmaksuja varakkailta, ja kategorisesti kieltämällä liiketoiminnan muodossa tarjotut vastaavat yksityiset palvelut, on erinomainen kannustin toteuttaa kestävän kehityksen elämää: Et omista mitään, ja olet onnellinen.

Käytännön toteutuksena voisi ajatella esimerkiksi todella vanhan vuosimallin auton hankkimista ja vähäistenkin säästöjen käyttämistä auton uudistamiseen uuden veroiseksi. Mitä tahansa pystyy käteisellä tekemään oman ympäristönsä parantamiseksi, tee se pimeästi, ja mahdollisimman paljon omin voimin. Koska kaikki julkisissa rekistereissä esiintyvät saneeraukset nostavat omaisuutesi arvoa, näitä kannattaa välttää.  Omankin asunnon myyntiä kannattaa harkita ja siirtyä vuokralle asumaan. Tätä helpottaa ns. käänteinen asuntolaina, jossa otat asuntoasi vastaan reilun kulutusluoton ja poltat rahat sitten itseesi, tarjoat kaikille kierroksen. Silti saat asua asunnossa, kunnes se takavarikoidaan juhlimisen päätteeksi.  Kiinteistönomistajana yksi mahdollisuus olisi hankkia polttoaineita ja muita arvokkaita käyttötavaroita (esimerkiksi aurinkosähköä, akkupakettia) yksityishenkilönä, koska omaisuusverotukseen tarvitaan jonkinlainen kiinteän omaisuuden rekisteri, osakkeet, kiinteistöt, talletukset, asunnot, kulkuneuvot, yhtiöt, kaikki ovat nyt jo verottajan nähtävänä olevissa rekistereissä. Jopa Bitcoin on yhtä tyhjän kanssa: Ensi vuoden alusta Bitcoinin anonymiteetti todennäköisesti loppuu EU-alueella, nimittäin tulee voimaan DAC8 - raportointivelvollisuus, ja yhteensä noin 50 maata on sitoutunut tähän CARF - kehykseen, myös Yhdysvallat, Kanada ja Japani. Ei ole enää anonyymiä Bitcoinia (jos koskaan on ollutkaan)

Että kryptot todennäköisimmin tulevat rekisteröidyksi omaisuudeksi ja myyntivoitot miljonääri- ja solidaarisuusverojen alle. Mutta verottajalla ei liene resursseja tulla katsomaan tyynyn alle vähitellen kerättyä myttyä, perunakellariin haudattua kultakolikkopussia tai muita jalompia metalleja, tynnyreihin piilotettua dieselöljyä ja niin edes päin. Toki rahanpesusäännökset ovat tällaista harmaaseen talouteen siirtymistä luotu estämään jo valmiiksi.

-SS-

Töveli

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 3078
Vs: Investoinnit vs sijoittaminen
Tulevaisuudessa ihmiset saadaan myös käyttämään tilille ilmestyneet eurot yksinkertaisella konstilla joka on käytössä Suomessakin muutaman vuoden sisällä. Malli löytyy Kiinasta:

https://youtu.be/bxX6ET21Nwk?t=366

Digitalisaatiolla saadaan rahan käyttöä ohjattua erinomaisella tarkkuudella, Joku Minja Koskela voi helposti määrätä paljonko ja mihin käytät. Hieno asia esim. kansalaisten säästämisvimmasta kimmastuneelle Icefarmarille. Ja kyllä saitin kovin porvari, Opelmiesoletettukin voi olla onnellinen kun miljonäärejä ei juuri enää synny, tuottamattomat omaisuuserät kun saadaan lakaistua yhteiseen kassaan kuten Tarja Halonen aikoinaan tokaisi.

Et omista kuin Digi-ID:n ja olet onnellinen. :)