Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
  • Tavallinen aihe

Aihe viljan hinta  (Luettu 2352766 kertaa)

kylmis

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 12881
  • Virolaista kiitos!
Vs: viljan hinta
Vehnäseisokki on kauhea, mutta eihän tässä mitään uutta ole. Maailma pyörii vehnän ympärillä ja jos siitä on pulaa, siitä maksetaan. Suomen olosuhteissa siinä on ne parit riskit. Pitkä kasvuaika ja sako, mutta nämähän on tiedossa. Kauran dissausta en nyt ihan osta. Kuitenkin halpa viljellä pellolla ja kuivurissa, myös viljelyvarmuus jonkinmoinen. Kevääksi tulee kiinnityshintoja ja niiden sekä laatulisien avulla hintaa saa hinattua ylöspäin. Sitten jos satotaso menee edes sinnepäin niin siitä tulee kuitenkin aina paremmin kuin kevätvehnästä. Lopullista tulosta kun vertaillaan, niin tullaan olemaan kohtuu lähellä kevätvehnää.

-SS-

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 22615
  • Rauta ei valita eikä voima kuvia palvele - Ford
Vs: viljan hinta
Vehnällä on kaksi muutakin riskiä, jotka lyövät leukaan yllättävästi: T2/HT2 ja valkuaispitoisuus. Paras preeriakesä, jaetun lannoituksen himmaaminen saa perustelunsa, sitten tuleekin sade, eikä lannoite kerkiä vaikuttamaan. Kuivuusstressi altistaa toksiiinille, satotas karkaa hallitsemattomasti ja valkuainen laskee. Että monta isoa kivilohkaretta on leipäanalyysin tiellä nykyään.

Vinkki kippauspaikan testeihin: täytetään viljalava reunalta lähtien tasalaatuisesti. Kärsänäytteenotin tuntuu noukkivan laidan vierestä ja nurkista sitä kevyempää putua tarkoituksellisesti.

Lieneekö myllyillä enää kuljettimissa automaattista näytteenotinta ?

-SS-