Tarttis ripotella käärintämuovit pitkin pahnakarhetta, niin sais ne jo siinä sopivasyti sekaisin. Ei muuta kuin paaliin ja pannuun. Minkähänlainen se Mäkilän Matin kattila on siinä nahkatehtaan vieressä, ainakin sauhua on toisinaan riittävästi.
Tyytyväinen on kattilaan, isompaa jo haluaisi.
Ainakin viime talvena siellä oli ulkona säilytettyjä paaleja. Poltto-oljet pitäisi kyllä olla katon alla. Home kuivaa pienen kosteuden pois. Varastoa pitäisi olla yli vuoden tarve, kun joka syksy ei ole pahnakelejä (katson ikkunasta). Kesähelteillä voi levittää varastosta vanhoja paaleja ottamaan aurinkoa ja sitten takaisin sateensuojaan.
Eihän eräpolttoinen systemi ole ikinä niin tasaisen hyvä polttotulokseltaan kuin jatkuvatoiminen, mutta edullinen, helppo ja varma se on. Laskin kerran omaa pahnankorjuutani, että yli 40 kertaa saatiin energiaa verrattuna korjuuseen kulutettuun, että siitä ei ainakaan jää kiinni.
Voitaisiin tehdä talvemmalla pieni kierros noilla kohteilla.