Jos vaan omaan käyttöön niitä puita pitää pilkkoa, niin pilkekoneet hyvin käy. Puun myynti taas vaatii sirkkelin tai ketjusahan.
Ihan paras olisi joku kimppa tässä koneasiassa, laskipa vaikka paperilla, niin pelkkä oman puun pilkkominen kovin paljon maksaa koneella. Kimpassa vois hankkia vähän paremman koneen, ei mitään Virossa värkättyä.
Joo, oon sitäkin miettiny, mutta jotkut noista pilkekoneista on kalliimpia kuin toi Palaxi, ja sillä saisi sitten ehkä joskus puuta tehtyä myyntiinkin asti.
Kimppahan se järkevin olisi, mutta jos osakkaita on liikaa, niin sitten alkaa kone hajoilemaan, ja nopeasti käy niin, että yksi korjaa ja muut rikkoo.

Itse aattelin, että ostan omaan käyttöön hyvän koneen jolla tekee klapit maailman tappiin asti, enkä lainaa/vuokraa sitä kenellekään. Vähän ehkä tyly asenne, mutta ainakin pysyy kone kunnossa, ja kun alussa ottaa sen linjan, että ei lainaile, niin kyselijätkin varmaan luovuttavat alkumetreillä.
Nyt taisi mennä herne nenään kaikilta kimppakoneiden hankinnan kannattajilta.
