Europositronin nanoteknologia varmaankin on saanut uutta potkua nyt. Silloinkin kerättiin suomalaisilta yli miljoona euroa tuotekehitykseen. Onkohan tuo keksintö siirtynyt uusille yrittäjille, toimivaa näytekappaletta ei ole ollut kummallakaan, Donut Labin sähköakku lienee alun perin ollut Nordic Nano Groupin keksintö, vaikka donitsin keksijä kieltääkin asian. Tässä Nano Group firmassa sentään on ainakin yksi intialais-suomalainen tekniikan tohtori jopa. Donut Lab osti kesällä osan Nordic Nano Groupista, siitä asian voisi päätellä, että teknologiaa ollaan siirtämässä, ei välttämättä keksimässä uutta. Saksasta kyseinen lupaava nanomateriaali näyttäisi olevan peräisin.
Imatralle jo tuli näiden nanoakkujen akkutehdas, sai lähes kolme miljoonaa ELY-keskukselta, tehdas piti saattaa alkuun syyskuussa 2025, mutta lehtitietojen mukaan joku oli käynyt paikalla, ja edelleen halli on yhtä tyhjä kuin vuonna 2024, tyhjentymisensä jälkeen.
Donut Labsin yhteistyö Verge-moottoripyörätehtaassa (jossa nähtävästi on samoja omistajia kuin Donut Labsissa) on vähintään kuoriltaan näkynyt messuilla ja esimerkiksi Tekniikan Maailman koeajossa, mutta lähinnä Youtube-vaikuttajilla koeajettu kiinalainen(?) protosarja oli varustettu normaaleilla kiinalaisilla litiumioniakuilla. Liikevaihdosta päätellen Verge-moottoripyöriä lienee netissä ennakkomyyty lähinnä muutamia.
Toivotaan kaikkea hyvää, mutta voi tulla aikanaan paljon keskustellun Vitukirveen kohtalo vastaan, kun markkinointi on muutaman paikallisen kyläjulkkiksen vastuulla, mikseivät myyneet suoraan vaikka Samsungille tai esimerkiksi Teslalle sitä juttua. Satoja miljoonia olisi voinut tulla niinkin. Tämän akkukeksinnön markkinoijalla on ennestään kokemusta keksinnön myymisestä, möi ohjelmistosovelluksensa (AppGyver) SAP-konsernille, kymmenen miljoonan suuruusluokalla, ainakin verotietojen mukaan.
Voi siis olla oikea keksintö, mutta aika sitten kertoo, miten toimii. Onhan tällä Lehtimäellä semmoinenkin yritys kuin Cova Power, jossa väitetysti on jo käytetty kyseistä akkukeksintöä, perustuu siis kuorma-autoijhn perävaunun sähköistämiseen, tavallaan apuvedoksi ?
-SS-