Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
  • Tavallinen aihe

Aihe Tuli kysely Vipu Mobiilliin  (Luettu 240466 kertaa)

kylmis

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 12685
  • Virolaista kiitos!
Vs: Tuli kysely Vipu Mobiilliin
Sain tänään tiedon, ettei saada firman puolella (n. 6,5ha) peltotukia viime vuodelta ollenkaan. Syy oli, etten murskannut kahta rehunurmea. Kiersin kesällä omat ja firman kesannot ja luonnonhoitonurmet ja kuvailin ison nipun. Niistä rehunurmista tuli kuvauspyyntö syyskuussa ja varmaan muistutusviestikin mut yhdistin ne omiin. Hoidin siis ne vaan ne omat tikkiin ja unohdin kurkata firman tunnarien alle mobiilivisussa.

Vielä syksyllä asiamies meinas et joku pikku sanktio tulee. Nyt sit kävi niin, että ala putos niillä alle 5ha ja kaikki pois 2025. Ja vielä n. 2800€ siirtyvää seuraamusta. Eli työlukuna 5000-6000€ tukkaan tästä riemusta. Eivät onneksi ulotu kotieläintukiin, jotka on se varsinainen syy noita peltojakin se reilu 5ha pitää joka haussa. Meillä on vajaa 2ha omaa ja loput kunnalta vuokrattuja heinämaita.

Et sattuu sitä paremmissakin piireissä ku vaan tarpeeks muistamista on.

Tälle vuodelle mobiili-visuun tulee muistilista-toiminto. Sieltä näkee hyvin, mitä toimenpiteitä kuten lhn/vln niittoja on vaateissa. Ja varmaan muitakin muistutuksia, joita hoitamalla sitten säästyy kuvauspyyntöjä.
Vaikka on itse mokannut, niin onhan tässä silti täysi oikeusmurha menossa. Nurmet on niitetty ja satelliitti on valvonut tilannetta koko kasvukauden. Sen raporteista nähdään aivan varmasti, että kuva materiaali muuttui jossain vaiheessa kesää niiton takia, mutta kun tämän tukikauden pointti on se kaiken jatkuva kuvaaminen, eikä se, että onko asiat tehty oikein. Hallinto pystyisi tuon niiton tarkistamaan aivan varmasti, mutta ei vaan kiinnosta, kun se ei ole se pointti.

Ja toinen juttu on jälleen kerran nämä rangaistukset, jotka ei ole missään suhteessa teon vakavuuteen nähden. On perustettu nurmi, joka on jossain kunnossa, ei aiheuta päästöjä, on todennäköisesti todistetusti niitetty vuosi sitten. Sitten tällainen virhe ja lähtee kaikki tuet. On se kohtuutonta, ei mitenkään voi puolustella järjestelmän puolesta.

Agronautti

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Konkari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 1764
Vs: Tuli kysely Vipu Mobiilliin
Kyllä niitä satelliittikuvia voi selata  vuosia taaksepäin vaikka viikon tarkkuudella, mutta jos valvonta ei vaan viitti.... >:(

Valitusta kehiin ja tuolta faktaa...

satelliittikuvat netisssä, samoja se valvonta tuijottaa


Tekoälyn kertomaa...

1. Ilmaisversion tarkkuus (Copernicus Sentinel-2)
Copernicus-ohjelman Sentinel-2-aineisto on täysin ilmaista ja avointa. Sen tarkkuus riippuu käytettävästä aallonpituuskanavasta:

10 metriä: Näkyvän valon kanavat (RGB) ja lähi-infrapuna. Tämä tarkoittaa, että yksi pikseli vastaa 10×10 metrin aluetta maassa.

20 metriä: Kasvillisuuden analysointiin tarkoitetut kanavat.

60 metriä: Ilmakehän korjauksiin käytettävät kanavat.

2. Maksulliset "Very High Resolution" (VHR) -kuvat
Kun puhutaan maksullisista kuvista, siirrytään usein Copernicuksen "Contributing Missions" -kumppaneiden (kuten Maxar, Airbus tai Planet) puolelle.

Tarkkuus: Tyypillisesti 0,3 m – 2 m.

0,3–0,5 m tarkkuudella voidaan jo erottaa yksittäisiä autoja, rakennustyömaan yksityiskohtia tai puulajeja.

Hinta: Hinnoittelu perustuu yleensä neliökilometreihin (km
2
 ) ja siihen, ostetaanko arkistokuvaa vai tilataanko uusi kuvaus (tasking).

Arkistokuvat: Noin 15 € – 30 € / km
2
 .

Uusi kuvaustilaus: Noin 40 € – 100 €+ / km
2
 .

Minimitilaus: Useimmilla tarjoajilla on minimitilauskoko, esimerkiksi 25 km
2
  arkistokuville tai 100 km
2
  uusille kuvauksille.


Viimeksi muokattu: tänään kello 08:24 kirjoittanut Agronautti

Oksa

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 74876
Vs: Tuli kysely Vipu Mobiilliin
ja kun maamme on persaukinen ni ei voi etes laittaa työttömiä kattomaan pellon laitalla mitä siellä näkyy..    kiusaa vaan viljelijää jolla muutakin työtä kuin jonkin virkamiähen intoa kiusata hoivata..

Joozeppi

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 2214
Vs: Tuli kysely Vipu Mobiilliin
Ei tässä ole mitään valittamista. En murskannut niitä. Jätin ne kesän murskauskierroksella väliin kunnei ne ollut kesantoa eikä luonnonhoitonurmea. Eli en tiennyt rehunurmen jokavuotisesta murskausvelvoitteesta. Itse asiassa oon luullu et niiltä täytys korjata jotain, mut eipä tietenkään kunnei ole sadonkorjuuvelvoitetta.

Ihan omaa typeryyttä. Mut sanktio on sanoisin napakkaa luokkaa kunnei yhden vuoden tuet riitä.

bouli

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 6395
Vs: Tuli kysely Vipu Mobiilliin
Mä olen ottanut sen kannan että niitän kaikki nurmet joka vuosi oli ne sitten ilmoitettu tukihaussa minä tahansa.

-SS-

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 21875
  • Rauta ei valita eikä voima kuvia palvele - Ford
Vs: Tuli kysely Vipu Mobiilliin
Näissä syysilmoituksen kasvipeitteissä on selvästi tarve riskienhallinnalle, mitä tulee syysviljakasvustoihin:

1.  jos kasvipeite on täysin varma, vastataan kuvalla, yleiskuva ja lähikuvia, tarpeen mukaan.
2.  jos kasvipeite ei ole varma, on kaksi vaihtoehtoa:
     2a) jatkaa inttämistä Ruokaviraston valvojien kanssa, ottaa kuvia, selvittää mitä kuvassa näkyy, ja ottaa riskin uusintaselvityksistä ja koko tilan valvonnasta, jossa samalla löytyy muutakin korjattavaa
     2b) poistaa kaikki selvityksen alaiset lohkot syysilmoituksen kasvipeitteestä.

Jos poistaminen tapahtuu ennen 28.04, ei sitä varmaankaan pidetä viljelijän omana tunnustuksena tukipetoksen yrityksestä. Ainakin näin vakuuttavat Ruokaviraston sivuilla.

"Toimi (ota ja lähetä kuva, jolla todennat kasvipeitteisyyden tai vaihda kasvipeitteisyystieto), koska: Satelliittiseurannassa hylätty kasvipeitteisyys menee suoraan pinta-alaeron laskentaan ja tällöin hylkäyksen vaikutus ekojärjestelmän talviaikaisen kasvipeitteisyyden tukeen on mahdollisesti suurempi kuin pelkkä hylätyn pinta-alan korvauksen menetys (VNa 134/2023 24 §)"

Se oli yllätys, että dokumentaatiossa mainitaan seuraavakin poikkeama syysilmoituksesta rikkeeksi: "kasvipeitteettömänä ilmoitettu ala on sängellä"  Eipä tullut noita kynnöspeltojen päisteitä eroteltua, liian kuraista eikä olisi takavedolla päässyt kuitenkaan.

-SS-