Märkä maa alkukesällä voi jättää juuriston pintaan. Sopivaan aikaan heinäkuulla tuleva helle voi muuttaa kasvuston muutamassa päivässä valkoiseksi.
-SS-
Prince crop

Vähän jäi niukaksi alkukehityksen kuiva jakso, viikko sitten hyvä, noin 15mm sade parina erittäin viileänä päivänä ja tänään samanmoinen pian kasassa. Rikkakasvit villiintyi totaalisesti, ja oraatkin tykkää kovasti. Kuukausi suunnilleen omista ekoista kylvöistä, ehkä ne ehtivät juuristoa työntämään syvemmällä, kolme viikkoa viimeistä viljan kylvöistä. Nyt vaan toivotaan että hyvä kosteus säilyy läpi kesän, toivotaan sitä monien manaamaa märkää kesää, silloin meidän mailla viljat tykkää kun muualla manataan että liikaa vettä

Toki kohtuus kaikessa, meinaa nykyään nää sateet ja kuivemmat jaksot venyä liian reiluiksi, ei osaa lopettaa sitä minkä aloittaa.
Tänä keväänä tullut noin 70mm vettä Huhtikuun alusta alkaen, alkukuussa tuli lumena joita mittari ei osannut yllättäen mitata, pakkasessa. Suht normaalissa mennään näille nurkin, vesi on se niukkuustekijä lämmön ohella. Vuodesta sitten riippuu kumpi on "voitolla".