SS se syyttää nyt sataykköstä sosialistiksi, mutta heräsipä SS:n sisällä uinuva pikku agraarisosialisti, kun tuolla toisessa ketjussa ehdotin eläkeläisten tukien poistoa, SS mesosi näin:
Tuo tukien maksatuksen esto pitää laajentaa eläkeoikeuden omaavallekin, koska moni saattaa viivyttää eläkkeelle lähtöään jopa 67 - vuotiaaksi. OVE-eläkkeelle pääsee jo 61-62-vuotiaana. Eli tukien epääminen pitää aloittaa jo siitä päivästä, kun voisi päästä eläkkeelle, eikä siitä päivästä, kun päättää alkaa nostaa eläkettä ! Sama peruste toimii kummassakin tapauksessa. Osa-aikaeläkkeellä voidaan myös käyttää tukien puolittamista keinona.
Bulvaanien käytön ehkäisy on olennaista, koska on jo aikaisemmilta kausilta lienee kokemusta eläkeläisten hätistämisen epäonnistumisesta, bulvaanit tai nuoret sukulaiset tulevat nostamaan tuet. Yhtiöissäkin pitäisi siirtyä tuettomuuteen, jos omistusta on yhdelläkään eläkeikäisellä ! Lisäksi tukia voisi vähentää sillä perusteella, että nuorempi viljelijä käyttää niin sanotun kelatyöntekijän apua viljelyssä, maksakoon päätoimiselle palkat, jotta olisi oikeutettu rock'n roll agrobizznes-tukiin.
Minä kannatan kaikenlaisia rajoituksia, jos ne otetaan käyttöön laajalla rintamalla samoilla säännöksillä kaikille, eikä valikoiden.
Eli SS vaati tyypillisen agraarisosialistin tapaan että kaikkia pitää kohdella pikkutarkan tasapuolisesti. Jos tuet pois eläkeläisiltä,niin sitten kaikilta muiltakin. SS paljastaa vain olevansa eläkkeellä oleva katkera pienviljelijä, joka mieluummin viljelee hautaan asti, kuin vuokraa tai myy maansa jollekin lähistön suurtilallisille, sillä kirjoituksistaan voi päätellä että SS on seutunsa ainoa pienviljelijä, kun kaikki muut on suurtilallisia ja kovasti kärkkyvät jo tuon katkeran vanhusviljelijän mahtavan viljavia, erinomaisesti hoidettuja peltoplänttejä. Katkera vanhus siksi, kun suurtilalliset on kasvattaneet tilojaan tietysti kaikenlaisin kepulilonstein ja vaikka rehellisellä isolla rahallakin, niin silti vieneet maat SS:n nenän edestä. SS:kin haaveili nuorena miehenä suurtilallisen asemasta, mutta kun muut veivä maat hänen nenänsä edestä, täytyi SS:n mennä muihin hommiin, ja jäädä katkeroituneeksi sivutoimiviljelijäksi. Vuosia kun on SS:n kirjoituksia lukenut, niin on tuo katkeruus suurtilallisia kohtaan tullut selväksi.
Ja kun ehdotetaan tukien poistoa eläkettä saavilta, niin se katkeruus nousee pintaan, että taasko ne suurtilalliset tulee hamuamaan mun maita.