Kyllä kokouksessa oli hyvä henki. Etelän tukien väheneminen ei ole ministeriön papereissa kuulemma todellinen tilanne, vaan tukien määrä on vuodesta toiseen suurentunut 3%. Tätä oli ihmisten vaikea uskoa, mutta minkäs teet, kun ministeriöstä niin sanotaan, että lisää olet saanut. Viljelijä Lahtinenkin kiroaa, että
"Ne on laskeneet tukieurot, taikka mitä 'erkeleitä ne on, jota siinä tukipäätöksessä pitäisi olla" Van ei ole.
Kysymyksiin, onko tukia suunnattu jotenkin eri aloille tai alueellisesti, ei saatu vastausta. MTK:n edustaja varsinkin oli sitä mieltä, että tukien suuntaaminen ja tukitaso ei liene pääsyy tilojen vaikeuksiin, koska tutkimusaineistossa löytyy ainakin yksi viljatila, jonka kannattavuuskerroin on korkea, silloin mahdollinen heikko kannattavuus yksinomaan lienee viljelijän omaa huonoutta. Että keskiarvot eivät kerro totuutta.
Keskimäärinkin vuonna 2025 viljatilojen talous lienee vahvistumassa, että kannattavuus on parantunut hyvinkin, kerroin ei ole enää kuin hivenen miinuksen puolella, mitä se sitten kertookaan. Elämäntapaviljelijät kuuluivat saaneen kehotuksen pitää kaksi viljelemätöntä vuotta, tavallaan auttaen alaa viljan hinnassa. Siitä vain ei taida olla kovin paljon hyötyä, sillä tilakoon pari suurinta kymmenystä tuottanee enemmistön viljasta jo nyt.
Hankkijan viljakaupan päällikkö kumosi huhut., jonka mukaan Hankkija olisi tuonut ohraa
ulkomailta. Kas koko maailmahan se on globaalia kauppaa käyvän bisneksen koti. Kokouksen puheenjohtaja kysäisi ehkä tarkoitushakuisesti ohimennen, että oliko se Hankkijan tuomaa ulkomaista rypsirouhetta, josta Seinäjoella tarttui salmonellaa ympäristön sikatiloihin. Hankkijan mies tuskastuneena totesin, että oli, ja vaikeni asiasta.
Ministeriö kyllä on huomannut tuontirehun riskit, Valtioneuvosto on järjestämässä apua salmonellan uhriksi joutuville, kymmenen miljoonan määräraha salmonellarahastoon päätettiin tiskin alta järjestää rahaston alkupääomaksi jo viime keväänä:
sika-alan salmonellavahinkorahasto[/url]
Valkuaiskasvit, kuoritun kauran puute, rypsirouheen sivutuotteen, rypsiöljyn markkinavaikeudet, myös niitä sivuttiin kokouksen esityksissä. Jos rypsiöljy ei oikein mene kaupaksi, voisiko siitä tehdä jotain Neste My - dieseliä, palmuöljyn sijasta ?
-SS-