Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
  • Tavallinen aihe

Aihe maito analyysit.  (Luettu 61929 kertaa)

Viljelijä evp

  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 4362
Vs: maito analyysit.
tätä ketjua kun ole seurannut, syy taitaa olla vaihtelevissa pesutapahtumissa.

lypsyukko

  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 11114
Vs: maito analyysit.
Niin eiköhän tuohon ajanjaksoon sovi yöpakkasia ja pitkiä helle jaksoja. Mutta ei niitä voi mitenkään kyllä tähän vetää. Helteellä tankkikin käy kauemman kuin noilla maaliskuun lämmöillä.

Siis mitä tarkoitat toisten tekemisillä ? Teki mitä ? Lomittaja oli touko ja kesäkuussa yht kait 10 päivää. Yleensä tuolla lomittajalla matalat bakteerit. Ei nyt vaikka se pesi putket kerran ja minä toisen. Ei oikein ymmärtänyt mun tupla pesuja vaikka tulokset 200 luokkaa.

lypsyukko

  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 11114
Vs: maito analyysit.
tätä ketjua kun ole seurannut, syy taitaa olla vaihtelevissa pesutapahtumissa.

Tupla pesuko nostaa bakteereita ? Jotenkin itte olisin havainnoinut toisin käyvän. Paluussa normaaliin, joka on sisältänyt hapanpesujakin (meijerin ohjeen ja käskyn mukaan) tulokset kääntyy aina nousuun. Kuten nytkin ... 6.7.12.13.57 tipahti joka lypsyn jälkeen tehdyn tuplapesun jälkeen 12. Mutta yritän palata normiin... tuloksista huolimatta.

Magia

  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 4064
Vs: maito analyysit.
^
Päivän huumori pläjäys  ;D ;D ;D

Putkien pinnassa on havaittu bakteerikasvustoa todistettavasti normaalia enemmän pintatestillä tutkittaessa 7.8. Muuten ja muulloin putkien paskaisuudesta ei ole todistettevaa faktaa. Kuten ei saatu 11.9 koko maitoputkiston kuvauksellakaan.

Bakteeri määrän katson kohonneen 6.3 alkaen. Oli silloin 30 tuhatta. maaliskuussa yhteensä 4 kpl yli 50 tuloksia. Huhtikuussa 2 kpl. Toukokuussa samoin 2. Kesäkuussä 4 ja heinäkuussa 2. Elokuussa ei yhtään ja nyt syyskuussa tähän mennessä 1. Välillä on joka kuussa ollut erinäisiä normi kausia (alle 10 tuhatta). Ulkolämpötiloista en ole pitänyt seurantaa  ;D
Eli tutkimusten mukaan,välillä on bakteerikasvua ja taas välillä ei.Tuo on outoa,koska pesuri pesee aina samanlailla.