Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.
Pieneksi jää jyvä jos ei sada reilusti. Jyväluku on jo määräytynyt eli sitäkin kautta sato tippuu. Nämä siis niillä alueilla jossa pitää kuivaa.
Yara mainosti spostissa että hinnat tippuneet laadusta riippuen oliko 9-15 % viime kesän alotukseen nähden. Keskimäärin siis 12 % . Jää kuultavaksi,ei vielä ole kyselty.
No niin taas oli viikon päähän lupaillut sateet kuivaneet pois
30mm-10mm -0mm . Noin se toivo taas nitistettiin parilla eri ennusteella. Vaikka mitäänhän nuo ei tiedä, mutta luultavasti tämän 
Näin se näyttää tehneen. Näyttää kyllä huonolta,huomiseksi lupaa 33 lämmintä.Ei näillä sateilla siilot pullistele syksyllä.
https://www.is.fi/hs-helsinki/art-2000006548112.html
Kappale kauneinta Suomea. 
Muutama vaivainen koivu ja muuten betonia,kiveä ja p skaista vettä. Tietysti tuo voi sokean silmään näyttää kauneimmalta kun ei paremmasta tiedä. Jos tuossa on parasta mitä Helsinki tarjoaa niin voi voi.
Riskihän se on ajella jos on nuupallaan ja tulevalla viikolla + 30 ja vähän ylikin tai riippuu missä päin Suomea onkaan. Tautiaine ei varmaan niin vaarallista ole kuin monen aineen koktaili. 2018 oli samantapaista keliä,en onnistunut silloin tappamaan kasvustoja vaikka moni empi ruiskuttaa yhtään mitään. Viikon päähän Ilmatieteen laitos ennustaa jonkinlaista käännettä säätilaan sateisempaan suuntaan. Jos pystyy yhtään lykkäämään ruiskutusta niin voisi katsella toteutuuko ennuste.
Tää olis kyllä helppoa kun olis kristallipallo...
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006546546.html
Siinähän se lukoo kissan korkuusin kirjaamin heti otsikon alla :" Helsingin ja Uudenmaan alue on Suomen koronaviruskeskittymä"

.
Eipä tuota voi selvemmin sanoa.
2 milliä jaksoi tiputella iltapäivällä.Kuivaa on. Vapusta lähtien tullut 37 milliä.
Seinäjoen länsipuolelta meni tutkakuvan mukaan aika äkäinen ukkonen,olispa tullut tästä .
Lapuan Raamatunkylään tuo pudotti 17,3 mm. Tuli kyllä todella tarpeeseen.
Tasan ei käy onnenlahjat,tuo jo vähän vaikuttaa.
Kävin tänään pitkästä aikaa Kitinojan kaupassa ja Heikki sanoi että Simpsiöllä ja Kitinojalla oli satanut aivan kivasti.
https://yle.fi/uutiset/3-11406545
...ja taas pohjoinen . Onneksi Länsipohjan raja pysyy kiinni .
Eihän se mitään kiinni ole.Suomen kansalainen saa poistua maasta ja tulla maahan,työmatkaliikenne on sallittua ja muu välttämätön liikenne.Tuohon välttämättömään liikenteeseen kai lasketaan nuuskan haku että saadaan etelän mällihuulille tavaraa ettei tartte Viron myrkkynuuskaa imeskellä.
2 milliä jaksoi tiputella iltapäivällä.Kuivaa on. Vapusta lähtien tullut 37 milliä.
Seinäjoen länsipuolelta meni tutkakuvan mukaan aika äkäinen ukkonen,olispa tullut tästä .
Pilivistä päätellen luulin, että teilläpäin tiputti vettä kunnolla, mutta eipä mitään.
Juu,vierestä vietiin. Yritin saada sadetta aikaiseksi ajamalla ruohonleikkurin nurmikolle mutta eipä tuokaan auttanut. Olisi kai pitänyt pestä autokin niin takuulla olisi satanut

.
2 milliä jaksoi tiputella iltapäivällä.Kuivaa on. Vapusta lähtien tullut 37 milliä.
Seinäjoen länsipuolelta meni tutkakuvan mukaan aika äkäinen ukkonen,olispa tullut tästä .
Kaveri ei ole kyllä mikään perinteisen korpikommunistin näköinen. Näin niinkuin äkkiä katsottuna.
Jos näitä patsaita aletaan nyt murskalle viemään niin samallahan joutaisi ottaa muuhun käyttöön Lenin museot ja muut tuon laidan kannatajien muistelopaikat.
Kai siitä jotain vaivan palkaksi jää jos "tuhannen kilon erästä valtaosa tilataan jauhelihana,14 € / kilo " . Poika hoitaa tilan ja isukki rahtaa lihat.
Ensi vuonna tulee 25 vuotta kun lehmät lähti meikälaisen navetasta jotta puheoikeus lie mennyt tässä asiassa vähän vanhaksi.Mutta ihmettelen että Valiollako vain on liikaa maitoa ja muut meijerit voi jatkaa kuten ennenkin ja olla vahingoniloisia Valiolle ja sen tuottajille?
Kai kaikki maitoviljelijät on samassa veneessä,meijeristä riippumatta.Tahti on vain eri.
Mikäs taloo se sellainen on jossa ei ole omaa kivenkeruukonetta tai telakaivuria ?

.
Aika monella laajentajalla vaan tulee karikko vastaan kun tarvii lisää peltoa. Vanhat isännät kulkenu aikoinaan rassin kanssa mihinkä tulee pellonreuna.
Kannattavuus on sitten isännän päätettävä. Onhan noita kivikkoja raivattu monessa paikassa ja nyt on taas pusikkona. Ei kannata ainakaan jos on lehmän kokoisia kiviä tulossa vastaan...