Minulla paikannukset onnistuu riittävällä tarkkuudella ja ohjelmakin toiminut suht hyvin. Joitain satunnaisia kirjautumisongelmia.
Mutta... kesäkuussa aloitin kuvaamaan niitettyjä lohkoja ja kuviin tallentui GPS sijainnin lisäksi kuvaussuunta eli mihin suuntaan kamera osoitti. Heinäkuussa tämä suuntatieto kuviin ei sitten ole enää tallentunut kertaakaan. Jos selvityspyyntö tulee, eikös se ole ulkopuolisen kuvan katselijan hieman vaikea hahmottaa kuvaa mikäli kuvaussuunta ei ole tiedossa? Miksi kuvaussuunta ei enää tallennu vaikka Vipu mobiili ei ole saanut päivityksiä sitten toukokuun lopun (android järjestelmä) ? Kuvathan tallentuu ja pysyy puhelimessa jahka maataloushallinto niitä kyselee selvityspyynnössä.
Ohjelman ja puhelimen asetukset paikannuksen yms. ohelta ennallaan kuten oli kesäkuussakin.
Tälle lohkolle kuvaussuunta tallentui kesäkuussa (kuvat ulkopuolissa palvelussa, sijainti ym. tiedot piilotettu):
https://aijaa.com/YvfsaO... ja kun heinäkuussa taas kuvasin, niin eipä kuvaussuunta enää karttapohjalle tullut näkyviin:
https://aijaa.com/USHSEZ