Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
  • Tavallinen aihe

Aihe Tubettajien bisnekset  (Luettu 1060 kertaa)

pig24

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 12805
Tubettajien bisnekset
Uusien verotustietojen myötä mediat ovat syventyneet eri videobloggaajien bisneksiin. Tässä Yle: https://yle.fi/uutiset/3-12176846 Oikeastaan täysin kaalipäisiltä vaikuttavat toimet tuovat pääosan liikevaihdosta (esineiden murskaaminen, pakettien avaaminen, "sadat tuhannet seuraavat, kun henkilö X pelaa, juo kahvia tai kärsii krapulasta"). Luulisi, että hauskat jutut vetävät katsojia enemmän kuin krapulaisen avautumiset. Yksi maatalouspuolen valopilkku on sanomalehtien repiminen vieroitetuille porsaille. Ne tulevat ihan hulluiksi. Yksi nappaa koko sivun suuhunsa ja juoksee onnellisena kauemmas repimään saalista. Koska nähdään 1. porsasbloggaaja ?

Rakkine

  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 2999
  • Moon oikees, soot vääräs.
Vs: Tubettajien bisnekset
Media perustelee verotietojen julkaisua niiden yhteiskunnallisella  merkittävyydellä. Kun kuitenkin viihdejulkkisten verotiedot on suurimmilla  (klikki-)otsikoilla, eli saavat eniten huomiota, niin voidaan kysyä, toteutuuko tässä se yhteiskunnallinen merkittävyys?

Oksa

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 71720
Vs: Tubettajien bisnekset
toki toki!   ohan se sentäs kansantaloutellisesti järkevää katella kännystä kuin joku po(pä)teee ja ei tartte ite moista tehä.