Voe V
Maanantaina lähti tilaus.. mitenkähän peruminen
mitäs siellä pienellä präntättynä tilauksissa onkaan...
Sama juttu. Nuos lantmännenin tarjouslapuus on ainaki jotta varausmaksua 600€ vasten tilauksia saa perua... Tierä sitte mitä muita ehtoja peruutuksis on mutta tuolla lannootteiden hintaerolla vois jo kannattaa. Säästää vähän tonnin päälle jos tuos omaski tilaukses olis päivän hintataso. Mutta en tiedä/löytäny kuinka Belorilla käytäntö.
Kaupalla juttelivat tänään asiasta ja koittavat selvittää mitä olisi tehtävissä. Kannattaa heti huomenna soittaa ja ilmoittautua tyytymättömien joukkoon, josko saisi hieman oikeutta ja kohtuutta.
Se on ihan sama onko virheostos tapahtunut viikko sitten vai viime kesänä. Jos viikko sitten ostaneet saavat hyvitystä väärin ostetuista, mielestäni oikeus ja kohtuus olisi että myös että muutkin saisivat kaupalta hyvitystä.. Tää lannoitekauppa on nyt vaan mennyt sellaiseksi että sitä ei kannata ostaa ollenkaan. Vetelee paljaalla ja katotaan mitä ruoka- ja lannoiteteollisuus on siitä mieltä. Muilla nyt ei sitten olekkaan väliä. Tärkeintä että nuo kaksi pärjää.
Olet kyllä oikeassa, vaikka onhan se kohtuu perseestä et jos teit edellisenä päivänä tilauksen.
Eturiviläiset kaiketi laskevat et tällä kulurakenteella ja satotasolla voin kiinnittää viimeiseen jyvään asti kaiken kun kesän sääkin on tiedossa, niin eihän siinä silloin mitään. 600e lannoilla, 300e kiinnityshinnoilla ja 6 tonnin satotasolla on homma kannattavaa. Eikä asiaa sen jälkeen murehdita. Samaa toistetaan vuodesta toiseen. Vanhaan hyvään aikaan 300e lannoilla, 150e kiinnityshinnalla ja samalla 6t sadolla homma on rokannut myös.
Meillä huonommilla viljelijöillä on sit se et kun satotasosta ei mitään varmuutta ole niin mitä korkeampi kulujen yksikköhinnat ovat niin sitä suurempi riski on. Mut kylhän sitä on täs tullut mietittyä kun vajaa sata hehtaaria on syyskasveja pellossa et jos lantaa ei taida paljoa ens keväänä olla niin jos apulantaa ottaisi puoltoista rekkaa niin satoa voisi tulla ihan ok jos talvehtivat. Niin jos talvehtivat, sitä kun ei tiedä.. Eiköhän sitä jatketa luomussa ja katsotaan miltä homma näyttää parin vuoden päästä..