Mutta onhan se eläkkeen lisukkeena ihan kiva..ja saa aikansa kulumaan järjevällä(?) tavalla. Mela näillekin meidän kylän "nuorilla" viljamiehillä peruselinmenot maksaa.
Bäkkäri taisi sanoakin että keskim. viljantilan puhdas tuotto on se muuan tonttu vuoteen, kyllä se jo kannattaa tehdä eläkeläisen fyysisen kunnon ja mielenterveydenkin kannalta. Ei kannata muuttaa rivariin kirkolle, hapantumaan sohvan ja tv:n väliin.
Ja eläkkeen kynnyksellä oleva nuorempikin polvi voi alkaa viljantuottajaksi... Perustuslailla taatun valtionrahan hakijamäärä kasvanee kun Kela alkaa maksaa v. 2017 toimeentulotukea ja jokaiselle kansalaiselle pitää jäädä tilille perusmenojen jälkeen toimeentulotuen perusosa, ei tuo perus viljatilan puhdas vuositulo kavenna käteen jäävää Kelan maksamaa rahaa kuin nimeksi.
Ja samat fyysiset ynnä mielenterveysedut pätevät kuin mela-viljelijälläkin. Valtio säästää sosiaalikuluissa, mielenterveysmenoissa, poliisimenoissa, jne kun ihmisellä on mielekästä tekemistä jossa näkyvät kätten jäljet.
Kelan sponsoroimana ei tarvitse viljelläkään niin intensiivisesti, luonto kiittää. Ja se maalaismaisema kuitenkin säilyy... tarvi maaseuturahaston maksaa erikseen vielä näitä laidun- biotooppi- ym. risuaidantekoprojektejakaan. - Any comments?
