Tuuletuskärry pitää viljan viileänä, vaikkei juurikaan kuivaisi. Myös puolikkaat kärryt, jotka odottavat märemmän peltolohkon loppupuintia, voi pitää odottamassa kuivaamista. Kippauskuilulla paakkuuntuneenkin viljan saa putoamaan kärrystä pois. Lapiotyötä ei ole. Puimurilla voi liikutella torvea tasaten sen lastin. Siemenviljan voi pistää kuivumaan ja rakennuskuivurilla kuivaksi asti. Säilyy kärryssä kylvöihin asti. Edellyttää puimurin säätöjä niin, että roskaa ei tule.
Jos on kevytpressu, voi puhaltaa ulkonakin, jos imutorven edessä on riittävä lippa estämässä sateen roiskumista. Pressu pullistuu ja takaa auki, niin ilma poistuu, eikä sade kerry pressun päälle.
Tuhti vaunukuivuri on reikälevystä tehty, joten rypsillä lienee välttämätöntä laittaa joku harso reikäkanaalien päälle. Kippaaminen on tehtävä silloin varovammin.
-SS-