Kyllä kait mutta itte kyllä näkisin että 35c on jo täysin tappiolla.
Kehitys tulee olemaan vähintäänkin sama kuin kasvi ja lihapuolella on nähty. Kipurajoilla ja pienellä tappiolla mennään luvattuja parempia aikoja odotellen.
Arlan venäjän vienti on ollut paljon valion vastaavaa pienempää. Myös baltiasta ja saksasta on viety venäjälle ja nämä kaikki pukkaavat nyt sisämarkkinoille. Tämä kiristää sitä sisämarkkiakilpailua yhdessä kasvavan maidontuotannon kanssa. Kiintiöiden poisto nääs.Jos olisit vähän vähemmän asenteellinen, saattaisit ymmärtääkin jotain.
Lainaus käyttäjältä: bdr-529 - 19.10.14 - klo:19:46Kehitys tulee olemaan vähintäänkin sama kuin kasvi ja lihapuolella on nähty. Kipurajoilla ja pienellä tappiolla mennään luvattuja parempia aikoja odotellen.Mitenkäs tämmönen tappio tuotanto sitte on mahdollista? Meinaan että jollainhan se on sitte rahoitettava jotta on ylipäätään mahdollista.
Lainaus käyttäjältä: bdr-529 - 19.10.14 - klo:19:46Kehitys tulee olemaan vähintäänkin sama kuin kasvi ja lihapuolella on nähty. Kipurajoilla ja pienellä tappiolla mennään luvattuja parempia aikoja odotellen.Mitä vähemmän tarvii kuivata jauheeksi ja kirnuta teollisuusvoiksi, sitä parempi kate ja parempi hinta. Danonen tuoteryhmissä on maksupotentiaalia.
Viimeksi muokattu: 20.10.14 - klo:08:49 kirjoittanut jamako
mikähän mahtaa olla tuotannon kaikki kustannukset tuolla euroopassa? ja onko samanlaista pilkunviilauskyttäystä kuin täällä? ken tietää? kertokoon.
Lainaus käyttäjältä: Veeti - 19.10.14 - klo:13:19Maidontuottajat saavat rehunsa halvalla, koska viljan hinta on romahtanut. Mitään kompensaatiota ei tarvita, vaikka MTK/kepu/Marttila sitä vaatii. Kompensaatio kuuluisi viljalle, mutta sitä vaatimusta on turha odottaa Simonkadun suunnalta. Toisaalta joo.. rehut ovat halvempia, sen vaikutus on jotain 2 snt maitolitraa kohti. Mut tuosta hyötyvät vain ne jotka ostavat väkirehunsa. Omat viljat tulivat tänä vuonna aika kalliiksi.
Maidontuottajat saavat rehunsa halvalla, koska viljan hinta on romahtanut. Mitään kompensaatiota ei tarvita, vaikka MTK/kepu/Marttila sitä vaatii. Kompensaatio kuuluisi viljalle, mutta sitä vaatimusta on turha odottaa Simonkadun suunnalta.
Lainaus käyttäjältä: KikkelisKokkelis - 16.10.14 - klo:08:42Lainaus käyttäjältä: Ala-Pertti - 15.10.14 - klo:21:32Lainaus käyttäjältä: Köntys - 15.10.14 - klo:21:21Saattehan te tissinkoittajat sen MTK:n neuvotteleman apupaketin ja meiltä halpaa rehuviljaa mites se menee se apupaketti. jaetaanko se ainoastaan valiolaisille tuottajille. valiohan se siitä vientikiellosta kärsi, vai saako se tanskalainen siitä osansa.entäs se vilja. täälläpäin maitoparoneilla käy nappula-autot. viljarekat taas pyörii sonnikasvattamoilla.kyyl se koskenkorva-ilmajoki maamiesseura (aatteellinen yhdistys) on neuvotellu ne vain valiolaasille voe tokkiisa. tässä se vasta on uatteellinen yhistys. - antik- kauris- kikkeliskokkelis- minä vaan- oiva-kalevi- sanna kuusiluoma- sepedeus - sepeteus - vaan minä- viiksi-vallu
Lainaus käyttäjältä: Ala-Pertti - 15.10.14 - klo:21:32Lainaus käyttäjältä: Köntys - 15.10.14 - klo:21:21Saattehan te tissinkoittajat sen MTK:n neuvotteleman apupaketin ja meiltä halpaa rehuviljaa mites se menee se apupaketti. jaetaanko se ainoastaan valiolaisille tuottajille. valiohan se siitä vientikiellosta kärsi, vai saako se tanskalainen siitä osansa.entäs se vilja. täälläpäin maitoparoneilla käy nappula-autot. viljarekat taas pyörii sonnikasvattamoilla.kyyl se koskenkorva-ilmajoki maamiesseura (aatteellinen yhdistys) on neuvotellu ne vain valiolaasille
Lainaus käyttäjältä: Köntys - 15.10.14 - klo:21:21Saattehan te tissinkoittajat sen MTK:n neuvotteleman apupaketin ja meiltä halpaa rehuviljaa mites se menee se apupaketti. jaetaanko se ainoastaan valiolaisille tuottajille. valiohan se siitä vientikiellosta kärsi, vai saako se tanskalainen siitä osansa.entäs se vilja. täälläpäin maitoparoneilla käy nappula-autot. viljarekat taas pyörii sonnikasvattamoilla.
Saattehan te tissinkoittajat sen MTK:n neuvotteleman apupaketin ja meiltä halpaa rehuviljaa
Lainaus käyttäjältä: BACKSPACE - 19.10.14 - klo:13:24Lainaus käyttäjältä: Veeti - 19.10.14 - klo:13:19Maidontuottajat saavat rehunsa halvalla, koska viljan hinta on romahtanut. Mitään kompensaatiota ei tarvita, vaikka MTK/kepu/Marttila sitä vaatii. Kompensaatio kuuluisi viljalle, mutta sitä vaatimusta on turha odottaa Simonkadun suunnalta. Toisaalta joo.. rehut ovat halvempia, sen vaikutus on jotain 2 snt maitolitraa kohti. Mut tuosta hyötyvät vain ne jotka ostavat väkirehunsa. Omat viljat tulivat tänä vuonna aika kalliiksi.Omat viljathan tulevat joka vuosi yhtä kalliiksi tai halvoiksi. Paljon on sitä ongelmaa karjatiloilla että viljellään liian kalliisti. Aika halvalla saa omaa rehua kun esimerkiksi viskalla vetää tossit leveelleen ja äestelee parhaansa mukaan sekä laittaa heinät pohjalle ja sitten pui ja tuoresäilöö viljansa. On kuitenkin aina edukkaampaa kuin se viljaparonin sertisiemenellä kylvetty ja pitkän kasvuajan jälkeen puitu ja öljyllä kuivattu ohra. Lisäksi on tosi vaikea saada todellisiin kuluihin perustuvaa viljaa ostettua koska aina välillä agri lyö näitä lähemmäksi 200 euron tonnihintoja jolloin suoraan maitomiehelle myynti halvemmalla ei olekaan niin kiinnostavaa.