Niinpä niin...
Riski voi olla pieni mutta kun napsahtaa oman lapsen kohdalle ja munuaiset tuhoutuu tai henki menee niin voihan siinä sitten alkaa miettimään että oliko se tinkimaito niin hyvää että riski kannatti ottaa?
http://www.hs.fi/kotimaa/Vaikeat+ruokamyrkytykset+lis%C3%A4%C3%A4ntyneet++lapsilla+vaarallista+ehec-bakteeria+/a1377578768425
"Ehec vei kaksi lasta sairaalahoitoon viime vuonna Turussa. Taudin lähteeksi selvisi suoraan maitotilalta ostettu tinki- eli raakamaito, jota ei ollut pastöroitu.
Alkuvuonna ehecin sai kymmenen 1–8-vuotiasta lasta eri puolilla maata. Yhteistä taudinaiheuttajaa ei löytynyt, vaikka kaikilla oli sama bakteerikanta.
Raakamaitoa on epäilty, sillä osa alkuvuonna sairastuneista oli käynyt maatilalla tai juonut pastöroimatonta maitoa. Tiloilta taudin aiheuttajaa ei löytynyt.
Seitsemän sairastunutta lasta sai ehecin vakavan muodon, niin sanotun HUS:n eli hemolyyttis-ureemisen oireyhtymän.
"Vakava tauti, joka johtaa pahimmillaan kuolemaan", sanoo lastenklinikan ylilääkäri, lasten infektiotautien erikoislääkäri Jussi Mertsola Turun yliopistollisesta keskussairaalasta.
"Suomessakin on kuollut lapsia tämän takia."
Mertsola kuvailee ehecin vakavaa muotoa elimistön myrkytystilaksi, kun bakteerin tuottamat myrkyt vaikuttavat verisuonten seinämiin. Hoitaminen ei ole helppoa, koska esimerkiksi antibioottien hyödystä ei ole selvää näyttöä. Se on myös kallista.
"Jos tarvitaan tehohoitoa, kustannukset ovat nopeasti useita kymmeniä tuhansia euroja."
Pahimpaan muotoon liittyy vakava munuaisten toimintavaje, joka vaatii keinomunuais- eli dialyysihoitoa. Tätä on tarvinnut muutama lapsi vuoden kuluessa, kertoo professori Hannu Jalanko Helsingin yliopistosta.
Valtaosa sairastuneista paranee, mutta noin kymmenellä prosentilla on vaara, että munuaiset eivät toivu, Jalanko arvioi. Silloin on edessä elinsiirto. Muutama lapsi on saanut Suomessa uuden munuaisen ehecin takia.
Raakamaitoa lapsille tarjoavat vanhemmat ajattelevat vain maidon hyötyjä, arvioivat Mertsola ja THL:n tartuntatautilääkäri Verna Björklund. "Vanhemmat eivät ymmärrä, että osalle lapsista se voi olla hengenvaarallista", Mertsola sanoo.
"Vaikka raakamaito ajatellaan luonnontuotteeksi, siinä on myös toinen puolensa", Björklund muistuttaa.
Jo muutama bakteeri riittää sairastuttamaan. Tauti tulee yllättäen, ja vaurioita on ehtinyt syntyä jo hoitoon tullessa.
Pastöroimatonta maitoa ei pitäisi antaa pikkulapsille, elintarviketurvallisuusvirasto Evira korostaa. Eikä vanhuksille, raskaana oleville naisille tai niille, joilla on vakava perussairaus."
Tähän vois sanoa että voi vempele...
Tää ajojahti ns. tinki -ja raakamaitoa kohtaan alkaa yhtäaikaa naurattaa ja vituttaan.
Toinen toistaan tärkeämpiä tutkimuksia ja raportteja alkaa kieltämään raakamaidonjuonnin
kokonaan. Asiasta olen varma että tämä ns. meijereiden maitopula on myös ollut omiaan antaamaan
byrokraateille ja paperinpyörittäjille taas otollista maaperää kyseiselle ajojahdille.
Tottakai kaikki tässä tuotantoketjussa on aina maatalousyrittäjän vastuulla. Ja sitä viljelijävastuuta
oikein korostetusti aina toitotetaan juhlapuheissa. Tottakai se on maidontuottajan syytä jos joku
tinkimaitolainen jättää sen maitopystinsa tuntikausiksi sinne corollan jalkatilaan kun käydään vaikka
shoppailemassa ja oluella samalla reissulla.
Sitten kun paska irtoo niin tottakai se on sen maidontuottajan vika.

Kielletään seuraavaksi myös tuottajien raakamaidonjuonti. Ja seuraavaksi vasikoiden juotto
tankkimaidolla. Saadaan enemmän maitoa sinne missä sitä tarvitaan. Eli Venäjälle.
