Öö.. ne valot pitää ostaa sinne navettaan oli valoharja tai ei? Talvella on pruukannut olemaan pimeätä ja öisinkin. Tähän aikaan vuodesta vaan hämärää.. Ledit ovat erittäin kestäviä ja energiatehokkaita.
Minä olen ostanut eläessäni varmaan parikymmentä led-valaisinta. Noin kolmannes toimii edelleen. Jos se "ikuisen takuun" ledi kuuluu siihen muuhun 66% niin valmistaja on sekunnissa konkurssissa, takuut haihtuneet kuin tuhka tuuleen ja uusia polttimojakaan ei saa vaihdettua.
edit:
Laskennallisesti uusi 2 robon navetta vaatii 12 x 400w eli 4800w spn/monimetallivaloa, tai vajaa 4000w ledivaloa (ainakin saadun led-tarjouksen perustella) eli 1 kw:n eli vajaa 10 senttiä tunnissa voi säästää täyden valaistuksen aikoina. Jos niitä aikoja on tosi paljon, vaikka 2000 tuntia vuodessa niin vuodessa säästää jo 200€. 10000 euron hintaero säästyy siis 50 vuodessa.

Jos laskee että monimetallipolttimot pitäisi vaihtaa niinkin usein kuin 2 vuoden välein, niin 12 polttimoa maksaa 500€ , ja vaihtotyö toiset 500 jos haluaa vuokrata vaikka kuukulkijan

Tällöin ledit säästävät jo 700 € vuodessa ja maksavat itsensä takaisin 14 vuodessa jos rahoituskuluja ei huomioida. Ehkä reilussa 20 vuodessa jos kulut huomioidaan.
Mutta jos pistää valoharjan eikä tarvitse valoja ylipäänsä kuin 4-5kk vuodesta, niin ei niitä lampputunteja tule kuin reipas tuhat, ja monimetallitkin kestävät 4-5v, SPN 6-7v jos keltainen valo ei häiritse.