Olisi tietysti hauska nähdä oikeita tuloksia, miten omat vasikat ovat loppukasvattajalla menestyneet. Mutta tällaisessa tietotekniikan luvatussa maassa sellainen taitaa olla ihan mahdoton toteuttaa

Hajontaa varmasti on, mutta käsittääkseni vasikan alkukasvu kuitenkin korreloi vahvasti loppukasvun kanssa.
Eikö nopeasti kasvaneessa vasikassa ole enemmän niitä kiloja, joista maksetaan, ei kilohintaa voi kovin paljon nostaa kun vaikutus on vähän kuin potenssiin korottamisella.
Tässä on kaksi eri asiaa: paljonko loppukasvattaja ostaa valmista lihaa ja mitä vauhtia se loppu lihamäärä hänelle kasvaa. Olen aina ihmetellyt tätä pelkkiin painoihin tuijottamista ilman että samassa lauseessa kerrottaisi myös ikä.
vasikan hinta vaan karkaa lapasesta jos vasikan hinta kipuaa korotetun kilokorvauksen ja korkean päivälkasvulisän vuoksi ylös.
Niin, kukapa bisnesmies ostaisi valmista lihaa 2,5€/kg ja möisi sitä 4€/kg teuraaksi (lisäkilot yli 301 kg 1,30€/kg 52% teurassaannolla), jos kerran SAISI hoitaa sitä ja syöttää sitä omilla rakkailla rehuillaan

Kannattaa ostaa, kun halavalla saa sanoi Sulo V. Eli vasikat pieninä ja heikosti kasvavina loppukasvattajille, sillä se bisnes hoituu

Vertasin uusilla hinnoilla edellisen partin huonointa ja parasta vasikkaa. Ero päiväkasvuissa 500g/pv, hinnassa 115€. Jokainen loppukasvattaja voi arvella, paljonko eroa olisi teurastili-rehukustannuksessa.