Miten noissa hienoissa mittauksissa huomioidaan pellon kuperuus tai koveruus Nostavat pinta-alaa kuitenkin aina
En tiedä, muuta kuin että aikanaan mitatut polveilevat rinnepellot (jopa 10% kallistusta) pienenivät digitoitaessa aika reilusti..
Kaltevuuskin vaikuttaa vähän jos taivaalta mitataan, maastomittauksissa tasainen kaltevuus ei taida vaivata mitenkään.
Eivät vaikuta mitenkään koska mitataan tasoa. Eli kartalta mitataan kahden pisteen etäisyys tai maastossa GPS-laitteella myös kahden pisteen etäisyys, ilman mitään huomioita korkeusprofiiliin.
Jos hallinto ottaisi käytäntöön mittaustavan jolla pyritään ottamaan huomioon kumpuilevuutta, savikuoppia tai kallistusta olisi hallinto ja viljelijät siinä sivussa sellaisessa suossa ettei "oikeita" pinta-aloja saataisi mitattua muuten kuin lohko kerrallaan paikan päällä.
Ääritapaus olisi se, että pellon kaltevuus olisi 90 astetta. Eli pystysuora jyrkänne
Tuollaisen pinta-ala on taivaasta mitattuna tasan nolla jos oletetaan viivan leveydeksi nolla. Kuten pinta-alamittauksessa tietysti oletetaan.
Jos pellon kaltevuus olisi tasan 45 astetta ja sen ala olisi maasta mitattuna tasan hehtaari, niin taivaasta katsoen ala on vain jotain 73 aaria. Joku 5-10 asteen kaltevuus ei vielä paljon tunnu.
Voisihan tuon laskea mutta.... ei viitsi.