Joo kyllä se Deutzin jarruneste taitaa olla just jotain öljytyyppistä sellasta kun jossain sitikan hydraulijousituksessa. Öljyt laitan sen mukaan mitä valmistaja suosittaa suotta lähteä hifistelemään normi maitotilakäytössä. Universaali n.500€ pytty ja esim JD, Newhollandin jne. omat luokkaa 1000€ pytty laadusta riippuen ja samaa taikinaa kuin joku kallimpi Mobil tms. Lisäksi öljyjen sekoittuminen ongelmana vanhempien koneiden saati lainakoneiden kanssa.
Sanotaan se nyt vielä kertaalleen, mutta hieman eri sanoin. Sellaista öljyä ei ole olemassakaan, joka sopisi kunnolla perään, voimansiirtoon ja moottoriin. Semmoisia ihmeöljyjä on kyllä mainittu sallittujen öljyjen listalla jostain kumman syystä. Mutta niitä käyttämällä hankkii aivan varmasti suuren remontin ennen aikojaan... Asiallisen perä/hydrauliikka/voimasiirtoöljytynnyrin saa halvemmalla kuin tuhat €. Lainakoneiden kanssa on aina sekoittumisriski.
Ja ne jarrunesteet traktoreissa ovat usein tosiaan jotain vallan muuta kuin jarrunestettä...
En yhtään epäile, etteikö kone jäähtyisi sekä punaisella että vihreällä tai jonkin muun värisellä nesteellä. Sellainen harmaa muistikuva minulla on, että väärä pakkasneste olisi saattanut aiheuttaa syöpymiä alumiinirakenteisiin tai ollut vähintään riskitekijä. Mutta tuosta on jo sen verran aikaa, että pakkasnesteen koostumus on voinut sen verran muuttua ettei riskiä enää ole.