Toinen on verotustodistus viime vuodelta. Ja toinen maksetut tuet viime vuodelta. Sitten katsot summia. Verotettava tulo ja maksetut verot ja sitten tuet yhteensä.
Tuskin tuota laskelmaa saa valmiiksi noin helpolla. Tuet ovat helposti todettavissa, mutta maksetut verot eivät lopu lapulla. Kaikista hlökohtaisista tavaroista maksetaan alv, energiasta veroa, talosta on maksettu alvit rakentaessa, koiraveroa, kiinteistöveroa, tupakka, viina jne jne.
Tavallinen demari maksaa keskimäärin 43% veroa, jonka maksupäivää muistetaan kesäkuussa. Todellisuudessa sosiaalipummit eivät maksa veroja kun suuri osa niiden tuloista eivät ole verollisia. Hyvä niin, jos kansa näkisi sohvalla makaavan naapurinsa samalla viivalla veropörssissä, tulisi vallankumous. Täten jää maksettavaksi niille jotka tekevät jotain keskimäärin yli 50% vuosittaisista tuloista, ehkä tavallinen palkansaaja maksaa jopa 60%, jos käy töissä, asuu, ajaa ja elää. Jopa kommmunisti pitäisi veroastetta korkeana jos hän osaisi laskea.
Yrittäjät ovat sitten vielä oma lukunsa, jotka maksavat sekä hlökohtaisesti että firmansa puolesta veroja.
Myös pienet asiat vaikuttavat; esim nyt tulee voimaan vaatimus että ammattiajokortit pitää kurssittaa joka 5 vuosi. Kurssin hinta on n 800€, eli se on suora lisävero 160€/v, jos sen maksaa C-kortillensa itse.