YLE Uutisten vaalikoneen perusteella vastustus eläkeiän nostoon on suurinta vasemmistossa ja perussuomalaisten joukoissa. Ainoastaan kokoomuksen ja RKP:n ehdokkaista enemmistö on eläkeiän nostamisen kannalla.
Omat ja kavereiden lähestyvät eläkepäivät taitavat olla jo eduskuntavaaliehdokkaiden mielissä, sillä enemmistö ehdokkaista vastustaa eläkeiän nostoa.
YLE Uutisten vaalikoneen perusteella vastustus on suurinta vasemmistoliiton, SDP:n sekä perussuomalaisten ehdokkaiden joukossa. Vasemmistoliiton (93,7 %) ja SDP:n (91 %) ehdokkaista jopa yli yhdeksänkymmentä prosenttia on täysin samaa mieltä siitä, että eläkeikää ei tule nostaa seuraavalla vaalikaudella.
Suomalaisilta tämä saa kannatusta.
- Olen sitä mieltä, että eläkkeelle jääminen olisi hyvä olla jokaisen omassa harkinnassa. Jos haluaa, niin saisi tehdä töitä vaikka 68 vuoteen, mutta jos ei halua, niin sitten olisi oikeus tähän 63 vuoteen, helsinkiläinen Mikki Kobylin sanoo.
Samaa mieltä on Sisko Kantola.
- Ei missään nimessä saa pakottaa olemaan töissä liian pitkään, koska ihmisellä on rajalliset voimavarat. Esimerkiksi minun työni on ollut hyvin kuluttavaa. Ihmisillä on jo nyt kulumavikoja, Kantola sanoo.
Kokoomus ja RKP puoltavat nostoa
Muissa puolueissa eläkeiän nostamista ei vastusteta yhtä samoissa tuumin, mutta kristillisten (70,9 %), keskustan (58,8 %) ja vihreiden (58,7 %) ehdokkaiden parissa enemmistö on silti joko täysin samaa mieltä tai jokseenkin samaa mieltä.
Ainoastaan kokoomuksen (39,6 %) ja RKP:n (32,4 %) ehdokkaiden joukossa eläkeiän pitäminen nykyisellään saa kannatusta vain harvoilta. Nämä puolueet ovatkin näemmä kuunnelleet eniten tutkimuksia, joiden mukaan eläkeikää tulisi nostaa Suomessa nopeasti. RKP:n ehdokkaista melkein seitsemänkymmentä prosenttia on valmis nostamaan eläkeikää jo seuraavan eduskunnan aikana.
Äänet tullevat tälle oikeistolle kuitenkin muista piireistä, sillä eläkeiän kynnyksellä iloitaan jo tulevista asioista.
- Eläkeikä tuntuu semmoiselta positiiviselta ajalta, jolloin saa omistautua itselleen ja omille haaveilleen, hoitotyötä tehnyt Sisko Kantola sanoo.
YLE Uutiset / Reeta Salminen