Eikö kauran hinta ollut vuosituhannen vaihteessa vain jotakin 60-70 euroa tonni?
Laittelen hiukan tilastoista kerättyä dataa, liittyy siis tuohon Someron yksi markka - yksi euro - heittoon.

Lähde: Luke tilastotietokanta Viljan, rypsin ja rapsin tuottajahinnat 1995 - 2008 ja 2009 - 2024, muunnettu rahanarvolaskurilla vuoden 2024 rahaksi
MTT Suomen Maatalous 1993, 1994, 1996, markka-ajan hintatietoja
Elläkeläinen on ymmärtänyt Someron kokonaan väärin. Se, että kahvikupin hinta on noussut noin paljon, johtuu reaaliapalkkojen vaikutuksesta, kahvikupponen on riistohintatuote, jolla katteet tehdään. Eli tuo palvelu on karannut elinkustannusindeksistä, joka sisältää laajasti erilaisia peruselintarvikkeita. Ks kuva.
Se, että joku on heittänyt euron olevan markan arvoinen, johtuu keskusteluyhteydestä eli siitä, että viljan reaalihinta on laskenut, sillä aikaa kun reaalitulot ja eläkkeet ovat enimmäkseen kulkeneet elinkustannusindeksi yläpuolella ja teollisuuden jalostamat ruokatuotteetkin ovat kulkeneet indeksin mukana, eivät laskeneet. Ja asiassa on perää, viljan numeraalinen hinta ui vahvasti EU-liittymisen aikakauden, kolmenkymmenen vuoden takaisen aikakauden tasossa, lisäksi EU-tuet ovat laskeneet vähintään neljäsosalla, osin niitä on kompensoitu kansallisella lisäpanostuksella, mutta peltoviljelyyn sitä kompensaatiota ei ole tullut, kuivauskorvauskin taisi jäädä pois lyhyen kauden jälkeen. Lannoitteet ja öljy ja koneet ovat hinnaltaan kivunneet normaalisti ja jopa kovempaa.

Lähde: Tilastokeskus rahanarvolaskuri, STTK reaalipalkkojen kehitys 1975 -
Eli vuonna 1994 vehnätonni maksoi 2150-2250 markkaa. Sen arvo olisi Tilastokeskuksen rahanarvolaskurin mukaan 648 euroa. Vuonna 1995 vehnätonni maksoi 246 euroa (2250 mk) . Tuet tulivat mukaan, siitä on muuten erittäin hiljaa oltu, mitkä olivat viljan tuet, jos oletetaan, että ne olivat silloin noin 750 euroa / ha (tällä hetkellä viljalla A-alueella saa tukia enintään 420-440 euroa, jos osa on kerääjäkasvilla ja puolet kasvipeitteisenä), niin tuo tukiosuus ei kompensoinut viljojen hintojen yliyön laskua, todellisten satotasojen mukaan. EU sopimuksessa CAP-tuessa oletettiin vehnän satotason olevan jortain 2,3 tonnia/ha.
Eli esimerkiksi leivän kuluttajahinnat ovat sittemmin jatkaneet nousuaan indeksin tahdissa, mikä osoittaa sen, että teollisuuden ja tuotantopanosmyyjien osuus bisneksestä on edelleen suurentunut.
Tilastokeskuksen reaalihintaindeksissä leivän hinta on pysynyt hyvin tarkasti indeksissä 100.

-SS-