Lainaus käyttäjältä: Masinisti - 14.03.10 - klo:12:58Lainaus käyttäjältä: lappalainen - 14.03.10 - klo:10:43Lainaus käyttäjältä: malanko - 14.03.10 - klo:08:48Yhdellä tutulla säädöistä huolimatta ei ole saatu molempia, sekä eteen, että pakkikytkentää samaanaikaan pehmeästi ottamaan, onko kyse huoltomiehen osaamattomuudesta, vai mistä?se pitää kalibroida huollossaSuunnanvaihtimen rakenne on niin yksinkertainen että kalibroinnista puhuminen on hienostelua, sitä pystyy säätämään mutta vaativa käyttäjä voi erilaisissa käyttötilanteissa löytää sanomista.Huoltomies ei pysty tekemään ihmeitä koska rakenne on hieman liian "halpa".Tarkenna.
Lainaus käyttäjältä: lappalainen - 14.03.10 - klo:10:43Lainaus käyttäjältä: malanko - 14.03.10 - klo:08:48Yhdellä tutulla säädöistä huolimatta ei ole saatu molempia, sekä eteen, että pakkikytkentää samaanaikaan pehmeästi ottamaan, onko kyse huoltomiehen osaamattomuudesta, vai mistä?se pitää kalibroida huollossaSuunnanvaihtimen rakenne on niin yksinkertainen että kalibroinnista puhuminen on hienostelua, sitä pystyy säätämään mutta vaativa käyttäjä voi erilaisissa käyttötilanteissa löytää sanomista.Huoltomies ei pysty tekemään ihmeitä koska rakenne on hieman liian "halpa".
Lainaus käyttäjältä: malanko - 14.03.10 - klo:08:48Yhdellä tutulla säädöistä huolimatta ei ole saatu molempia, sekä eteen, että pakkikytkentää samaanaikaan pehmeästi ottamaan, onko kyse huoltomiehen osaamattomuudesta, vai mistä?se pitää kalibroida huollossa
Yhdellä tutulla säädöistä huolimatta ei ole saatu molempia, sekä eteen, että pakkikytkentää samaanaikaan pehmeästi ottamaan, onko kyse huoltomiehen osaamattomuudesta, vai mistä?
Lainaus käyttäjältä: malanko - 14.03.10 - klo:13:24Lainaus käyttäjältä: Masinisti - 14.03.10 - klo:12:58Lainaus käyttäjältä: lappalainen - 14.03.10 - klo:10:43Lainaus käyttäjältä: malanko - 14.03.10 - klo:08:48Yhdellä tutulla säädöistä huolimatta ei ole saatu molempia, sekä eteen, että pakkikytkentää samaanaikaan pehmeästi ottamaan, onko kyse huoltomiehen osaamattomuudesta, vai mistä?se pitää kalibroida huollossaSuunnanvaihtimen rakenne on niin yksinkertainen että kalibroinnista puhuminen on hienostelua, sitä pystyy säätämään mutta vaativa käyttäjä voi erilaisissa käyttötilanteissa löytää sanomista.Huoltomies ei pysty tekemään ihmeitä koska rakenne on hieman liian "halpa".Tarkenna.5000-sarjan suunnanvaihdossa ei ole sen suurempaa "älyä" kun kytkinpakkojen luistatus tietyllä (säädettävällä) aikavakiolla. Esim. 6000-sarjassa taas kytkintä kiinni vedettäessä elektroniikka vetää kytkimen hallitusti "tuntumaan" ja tunnustelee kierrosluvun laskua ja tehon tarvetta niin kuin kuskikin perstuntumalla tekee. Siinäkin eri hommissa kyllä kaipaisi joskus säätömahdollisuutta, koska esim. kuormainhommassa suunnanvaihto tuntuu tosi hyvältä ja niitossa lähtö on hieman liian ärhäkkä (pyörät voi sutaista päisteissä). 6000-sarjalaisissa itse asiassa on suunnanvaihdon säätömahdollisuus, säätötilaan pääsee tietyllä näppäinyhdistelmällä, mutta typerää on että säätöä ei saa tehdä kuin 5 kertaa jonka jälkeen kytkin pitää kalibroida kokonaan.Mika
Lainaus käyttäjältä: KJL - 14.03.10 - klo:12:48Lainaus käyttäjältä: +200 - 14.03.10 - klo:10:23Jontikas ei ole tollaista ongelmaa,aina vaihtaa hienosti suuntaa Juu-u... pyörät hoitaa luiston ja traktori liikkuu vasta sitte ku luisto loppuu. Niin sä kuitenki tarkoitit maasikaa tos Pieni korjaus kuitenki,ei se välttämättä liiku kun koplinki luistaa pumppujen välis
Lainaus käyttäjältä: +200 - 14.03.10 - klo:10:23Jontikas ei ole tollaista ongelmaa,aina vaihtaa hienosti suuntaa Juu-u... pyörät hoitaa luiston ja traktori liikkuu vasta sitte ku luisto loppuu.
Jontikas ei ole tollaista ongelmaa,aina vaihtaa hienosti suuntaa
Mulle Dyna-6:n kauppias esitteli kumpaankin suuntaan säädettävää 5 asentoista suunnanvaihdon herkkyyttä. Olikohan 6480 tai joku sellanen? Ei siin mitään 5:n kerran aikarajoitusta ole.
Lainaus käyttäjältä: +200 - 14.03.10 - klo:10:23Jontikas ei ole tollaista ongelmaa,aina vaihtaa hienosti suuntaa Ja yhäedelleen
Lainaus käyttäjältä: +200 - 08.01.11 - klo:18:36Lainaus käyttäjältä: +200 - 14.03.10 - klo:10:23Jontikas ei ole tollaista ongelmaa,aina vaihtaa hienosti suuntaa Ja yhäedelleen Hyvä, että jontikassa joku pelaa. Entä ne pyörän pultit?