Käy purkamassa virosta säilörehutornien elementtejä ja tee niistä korotus. Nehän ei siellä paljoa maksa, työtä on vaan paljon kun purkaa ja kasaa.
Ainaki Permastore siiloja käytetään lietealtaina.
Pystyyhän sitä liukuvalullakin korottaan säiliötä! Onhan niitä tehty!
Ei onnistu tornilevyillä! Tai ei ainakaan tule hyvää...
Sovittaminen valmiina olevaan lietesäiliön halkaisijaan on hankalaa, samoin pitävän sauman tekeminen betonin ja teräksen väliin. Hintakin nousee kalliiksi, kun tarvitset uudet massat ja pultit joita saa vain erikoistilauksesta Etelä-Afrikasta. Vanhojen murtolujuus on olematon ja yleensä purkavat siilot polttamalla pultin pois. Uusissa lietesäiliöiksi tarkoitetuissa emaliteräsaltaissa on pultit pystysaumassa kahdessa rivissä ylhäällä alemmissa kolmessa jopa neljässä. Tämän tarkoituksena on estää nesteille ominainen pyrkimys venyttää saumoja. Noita teräsrakenteisia altaita tekee meille Vitkovice ja GLS-tanks.
Tuo liukuvalu on varmaan halvin vaihtoehto. Harkko korotukseen suositan laittamaan koko seinän korkeudelle EPDM kumimaton, jolloin altaasta tulee tiivis. Olemme laittaneet sitä useissa paikoissa, kun betonialtaiden seinät ovat vuotaneet saumoista.
Yksi vaihtoehto on laittaa toinen allas viereen esim kumista, joka täyttyy ylivuoto putkella.
Tämä oli T.J.Pyykkönen Oy:n myyjän kommentti...