Joo, muuten hyvä ehdotus, mutta Uusi-seelanti on kyllä palauttanut maataloustuet, niiden kohdistaminen tapahtuu pikkasen toisin kuin ennen.
Tiedän, että äärilaidalta toiselle heilahtelu pyrkii asettumaan johonkin siihen väliin, mutta...
onkos Sinulla lähdettä tuohon tukien palauttamiseen, niin voisi yrittää oppia asiasta jotain.
Petri
Tuosta tukien palauttamisesta ei taida summia löytyä netistä? Mutta muuten sieltä saarelta vois ottaa oppia. Ansiosidonnaista työttömyysturvaa siellä ei ole koskaan ollut, vaikka työttömyyskorvausta on ruvettu maksamaan vuonna 1930.
*** No tää ansiosidonnainenhan onkin oikea suuri puhallus, missä toisten pankolla makoilu on arvokkaanpaa kuin jonkun muun. Siinä sitä on solidaarisuutta kerrakseen
. Mutta ei auta kuin metsänomistajan maksaa tääkin lysti kohoavilla veroilla ja ikuisesti sementoiduilla kuitupuun hinnoilla. Aina kun mä nään ansiosidonnaista nauttivan työläisen tunnen suurta myötähäpeää moisia loisia kohtaan 
Laitoin pirikaatinkenraalille ja pertummaan tissinkoittajalle viestiä, kuinka luulevat puun liikkuvan pääomaveron korotuksen jälkeen. Molemmat olivat sitä mieltä, jotta markkinat hoitaa homman. Siis hinta nousee. Epäilen suuresti, että teollisuus ei meidän veroja suostu maksamaan globaaleilla markkinoilla.

No kenraali joutui eläkkeelle, ettei sen puheista oo väliä.
