Oma heimonsa ovat alkuperäisyyttä vaalivat öljyfanaatikot, jotka haluavat, että sadan vuoden takaa peräisin olevassa automobiilissa pitää käyttää nimenomaan saunanpadassa keitettyä, havujen läpi suodatettua öljyä: näissä mm. oli seuraavia raaka-aineita: Kaskelotin pään öljy, sianfläski, tali, naudan sorkkaöljy ja roima annos tärpättiä. Lisäksi lisäaineistettiin risiiniöljyllä ja pellavaöljyllä.
Onhan se Motonetin yhden hyllyn öljymerkki, Castrol, sehän on sen risiiniöljyn amerikkalainen nimi:
Castor Oil. Taitaa olla risiiniöljypohjainen tuotekin olemassa, mutta moottorissa ei saa olla jäänteitä tavallisista petrokemian moottoriöljyistä, sakkautunee pahasti.

Sitten joku kuitenkin turboahtaa Klipponsa, niin löytää tämänkin kirjoitukseen, pitää siis moottori pestä ensin tärpätillä sitten spriillä muutaman kerran ja sitten vasta laittaa tuota risiiniöljyä. Saanee pähkinäisen tuoksahduksen kesäiltaan myös.
-SS-