Valitettavasti tämä Putinin projekti on aloitettu hetikohta Neuvostoliiton hajoamisen jälkeen. Riippuvuus Venäjän energiasta, ydinvoiman vastainen liike ja Vihreät olivat silloin pehmeän vaikuttamisen kohteena, ja mikä pahinta, sen ajan vihreät ja vasemmistolaiset elävät nyt harhoissa, että sen ajan toimiansa olisi koskaan tapahtunut. Ns. äärioikeisto ei edes kokonaan ole mitään "oikeistoa" vaan osa on liikkuvia entisiä kommunisteja mm. Itä-Saksasta, eli neokansallissosialisteja. Koko entisessä itäblokissa on olemassa vanhaan Neuvostoliittoon kaipaava sukupolvi, jolle euromarkkinatalous ei ole pystynyt tarjoamaan valoisaa tulevaisuutta.
HS on kuvannut tuota Venäjän myyräntyötä, jossa tuetaan kaikkia mahdollisia eripurasta eläviä liikkeitä: "
Venäjä haluaa uuden Jaltan sopimuksen, jossa maailma jaetaan etupiireihin. Venäjä tarvitsee ympärilleen näennäisdemokraattisia suojamaita pitääkseen korruptoituneen yksinvallan koossa"
https://www.hs.fi/maailma/art-2000005552242.htmlNormaalit kansalaiset kyllä huomaavat uusnatsien ja muiden ääriryhmien falskiuden. Mutta vasen laita - vihreiden kera - eduskuntakelpoisina ja näennäisesti maltillisina ovat perussyylliset siihen, että äärioikeisto yleensäkin on pystynyt lisäämään kannatustaan olennaisesti keskustasosialidemokraattisessa Euroopassa.
Asiaa ei auta epävakaitten nuorten keksimien vasemmistolaisten määritelmien tahallinen sekoittaminen, maltillinen talousoikeistolainen on "natsi" ja valtiososialismia ajava kansallissosialistinen on "natsi", eli olisivat ns. "laitaoikeistoa" ? Eivät ole.
Jos sanoo vahingossa, että ruuna ei ole tamma, se ei tee sanojastaan natsia, vaikka Putinin trollitehtaan julistajat näin esittäisivätkin.
-SS-