Mtkoossa ei ehkä ymmärretä, että viljanviljelijät ja viljan ostajat ovat keskenään vihollisia. Joku keskinäinen sopimus olisi hyväveliverkostoa parhaimmillaan.
Somerolla saatetaan ymmärtää, että viljanviljelijä voi vaikuttaa ainoastaan tukipolitiikkaan. Itse hintaan vaikuttaa markkinatilanne. Mtkoolla on intressi suunnata tukieurot yhteisestä kassasta tietyille tuotantosuunnille ja tietyille tukialueille. Viljantuottajan intressi on saada vain viljantuotantoon lisää rahaa.
Lahden tilaisuus on varmasti pelkkää hymistelyä, kukaan ei mitään kriittistä uskalla sanoa, voi olla että kritisoijalta ei viljaliikeet enää viljaa osta. Somerolla on varmasti eri ääni kellossa.
Tässä saatetaan sivuta ns. kuumaa perunaa. Lahdessa kun on mukana esimerkiksi Fazer, Viking Malt, ProAgria, mutta ovatko tuotantopanosparasiitteina Hankkija, Lantmännen, ehkä Berner mukana - ei ohjelmasta ainakaan näy, ja MTK kyllä on Raision ja tuotantoeläintalouden edunsaajana/edunjärjestelijänä, Sitten on se iänikuinen Transfarmin kuminahamppu - projekti, jonne taas muutamaa tunkkia kosiskellaan, mutta ei niihin miljoonaa hehtaaria saa kulumaan - kuten ei sokerijuurikkaaseenkaan. Lahden seminaarissa on siis yksin jäävän viljanviljelijän vastapuolella yhteisrintama, voi siellä viljelijäin puolella olla semmoisia kellokkaita, jotka pakkaavat harmaahkoihin paperipusseihin jonkun Uittupään tilan kotijauhoja sitten, niitä sitten isäntä myllyttää käsin kierrettävillä jauhinkivillä, rohdinpaitaan pukeutuneena. Ehkä myös mannekiinina muutama Helsingin Myllyä renkinä syöttävä viljanviljelijäkellokas, jotta voidaan uutisoida vilja-alan yhteiseen hyvään pyrkimisen tavoitteesta. Lahden seminaari ehkä tuo vain viljanviljelijän
vastapuolen näkemyksen esiin, selvitetään esimerkiksi, millaisiin viljakauppakonsernien teollisuudelle markkinoimiin ympäristötoimiin nöyrän viljelijän pitää osallistua saadakseen viljaa kaupaksi, millaiset riskit viljelijän pitää jo olemassa olevien riskien lisäksi ottaa itsensä kannettavaksi, esimerkiksi viljelysopimuksissa ja varastointivelvoitteissa.
Someron kokous on salamyhkäinen, onko mahdollista, että täysin ennenkuulumaton ajatus olisi syntymässä, että olisikin markkinoilla olemassa esimerkiksi jokin viljanviljelijöiden omistama osuuskunta, myllyjen ja tehtaiden vastapuolella sopimuskumppanina ? Siitä saattaisi syntyä täysi sekasorto ja anarkia, tähän mennessä agenda on ollut se, että viljelijä pyrkii sopimuksin asettautumaan viljakonsernien ja tehtaiden direktio - oikeuden alle, talkootyöntekijäksi, turvaamaan ostajan mielihalujen ja taloudellisten tavoitteiden toteutuminen, ilman työsuhteen turvaa.
Onko mahdollista, että Someron seminaariin matkalla nähdyt viljanviljelijät joutuvat ns. mustalle listalle, Rakkineen aavisteluja myötäillen ? Pitänee palkata asiamies kurkistelemaan, jotta 2027 ei omat viljat jää siiloon. Ensi vuotta on turha pelätä, viherlannoitusta ja kesantoa vaan.
-SS-