Kyllähän se aika hyvin näyttää, että kun mennään sekoilumaihin, niin siellä on yhteiskunnan kirjon spektri nähtävillä koko leveydessään. Ja kun vähäjärkisiä köyhiä syntyy lisää, niin tulos on tässä. Suomi, joka sotien jälkeen yhteishengessä nosti maata ylös, niin kaikista pyrittiin pitämään huolta.
Syntyi hyvinvointiyhteiskunta.
Kun hyvinvointia oli, niin eri tahot alkoivat pyrkimään varmistamaan hyvinvoinnin tasaisen kasvun heimolaisilleen. Alkoi syntymään yhteiskunta, jossa loiseläminen lisääntyi, koska julkinen talous ei välittänyt enää julkisista menoista.
Aallon huippu oli ylitetty. Rahaa oli. Todellisuutta ei ollut. Alkoi taas syntymään yhteiskuntaluokkia, jossa jollain meni kovaa ja jotkut kärsivät nälästä. Karjalan mänty vain nauroi, kun jonossa ihmiset ottivat vuoronumeroita, jotta saisivat hakata päätään. Elämän helppoudelle annettiin ohjakset ja välittäjäaineet aivoissa tottuivat siihen.
Suomessa ainoa totaalinen pelastus on ollut se, että talvella ei joka puolella ole mahdollista elää riepuhameessa aaltopeltiarkkitehtuurissa. Mutta nykyään täällä asiat on ratkaistu julkisen sektorin lahjoittamilla lämpimillä asunnoilla, jotta raukat eivät jäätyisi. Aiemmin vaikeat elinolosuhteet niittivät heikoimman aineksen pois ja täällä selviytyi ainoastaan ne, jotka siihen pystyivät.
Nyt kaikki sekopäät ja muut somalimannet riehuvat rahapussit tyhjinä ja murentavat uskoa viranomaisiin. On vain ajan kysymys, kun korpilaki otetaan käyttöön. Päästään taas ympyrän lähtöpisteeseen.
300-vuotias mänty voi edelleen hyvillä mielin viisastella, jos on sattunut kirveeltä tai teräketjulta välttymään.
On vain yksi oikea F-1 moottori.
Rocketdyne F-1 ilman katalysaattoria, urearuiskutusta ja hiukkassuodatinta. Vetää äkeen kuin äkeen.