On tälläinen muutaman sadan sokkeloinen rakennus tää pirtti meillä. Yksi toimiva takka on ja puuhella jonka piippu on täynnä naakanpesää, tarttis tuikata joskus tuleen ylhäältä päin….
Juu jos kv pumppu hajois tarttis kyllä äkkiä löytää uusi ja asentaja kanssa… pitäisköhän hommata varastoon, kun noita on kumminkin kolme samanlaista käytössä, vuodelta -97.. tai ala-talkkarin hakevehjeet laukeaisi taas kerran, tulisi melkein Hellanmaan reissu hakea osia
Mä oon ala talkkarin kanssa oppinut et osia oltava itsellä varastossa, korjaustaitoa löydyttävä ja huollon puhelinnumero tallennettuna

Kiertovesipumpunkin hain varastoon jotta jos sattuu jotain käymään niin ei oo kuin mutterit auki ja uusi tilalle.
Ja jokaisen hakelämmittäjän paras ystävä ön löpöpoltin. Meillä on kattilassa paikka polttimolle ei muuta kuin hyllystä poltin paikalleen ja kannulla vaikka löpöä viereen niin ei ainakaan paikat jäädy. Tai sit mättää klapeja pesään ja tikku perään. Näin toimintavarma hakelämmitys on..