Elikäs ongelma on että alkaa nykimään(kierokset humpaa +- 50rpm) ja kiihtyvyys häviää kun traktori saavuttaa n. 1800-1900 kierrosta. Äärimmäisen kiusallinen vika mihin ei yksikään huoltomies ole osannut sanoa mikä vaivaa. vika ollut päällä kohta n. 2 vuotta.
Vian huomaa parhaitten maantiellä kun vetää isoa kärryä tai muuta vastaavaa. Menohalut yleensä häviää pienimpäänkin ylämäen tapaiseen kun ko. kierrokset saavutetaan.
Vaihdettu on syöttöpumppu ja turbo. Imupuoli on paineistettu tankin ulkopuolelta ja todettu pitäväksi.
Äkkiseltään oma arvio on että keittoa sen tekee lisää mieli, mutta syytä ei löydy miksei se sitä saa
6265 Massikassa mulla samoja oireita, jotka lopulta poistui kun otin pois ja ohitin polttoaineenkulutuksen mittarin anturin. Anturi mittaa kahdella rotametrillä (alumiinikammiossa muoviset soikeat hammaspyörät jotka pyörivät virtauksen mukana, vrt. hydraulipumppu) tulevaa ja lähtevää löpövirtausta. Tulevan löpön anturi on vieläpä fiksusti siirtopumpun imupuolella. Purin tuon anturin, ja niinhän siellä oli nuo muoviset rattaat ilmeisesti turvonneet sen verran että välillä jumittivat kiinni kammion seinämiin ja niin vastustivat löpön virtausta. Voisihan tuon saada korjattuakin pienellä hoonaamisella ja asentamalla se vielä painepuolelle, mutta eipä tuo kulutus niin kauheasti kiinnosta.
Viestin aloittajalla tuollaista anturia 4000-sarjassa tuskin onkaan...
Mika