Osaako joku selittää mulle, mitä meinaa, kun on tietty määrä portaita portaattomassa vaihteistossa?
Esim 4 ja 7 portaisen ero 
Puimureissa ennen oli yleinen kolmiportainen portaaton vaihteisto. Tarkoitti sitä, että joka vaihteella saatiin säädetyksi variaattorilla hitaammalle ja nopeammalle, ja suurempaa nopeusaluetta tarvittaessa käytettiin tuon kolminopeuksisen mekaanisen vaihdelaatikon vaihdekeppiä. Joissakin John Deereissa oli neliportainen portaaton vaihdelaatikko, joka erosi tuosta mainitusta kolmiportaisesta siinä, että siinä vaihdelaatikossa olikin neljä vaihdetta eikä kolme.
Onhan puimurin variaattori ja esim. JD portaattomassa paljon muutakin eroa.
Puimurissa, onko sitten kyseessä variaattori tai hydro malli niin kaikki puimurin liikuttamiseen tarvittava voima menee 100 prosenttisesti variaattorin tai hydr.moottorin läpi, ENNEN kolmenopeuksinen mekaaninen laatikko.
JD:n neliportaisessa taas on aina pohjalla mekaaninen voimansiirto, periaatteessa automaattivaihteisto mihin on lisätty hydrostaatti. Säätyvätilavuuksisen pumpun kulmaa muuttamalla, kiinteätilavuuksinen moottori pyörittää planeettapyörästön kehäpyörä(?) kulloiseen tilanteeseen vaaditulla nopeudella. Näin ollen hydrostaattinen osuus vaihtelee jatkuvasti. Kun pumppu on nollakullmalla öljy ei liiku, silloin hydr.moottori jarruttaa planeettapyörästön kehäpyörä= voimansiirto on 100% mekaaninen.