Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.

Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.
Sivuja: [1] 2 3 ... 188

Viestit - ht

ihmetteli hiluxien runkopalkkeja. Vanhoissa ei kuulemma ollut ikinä mitään vikaa

Ei se kyllä ihan noinkaan mene  ;D
Jos jostain löydät hyvän T4 Volkkarin ni ota. Ainut vika on että uusia ei enää tehdä.
Ethän sie väärässä ollut. Laskennallinen ympärysmitta nimenomaan on suorassa suhteessa halkaisijaan. Tuo vierintäkehä sitten onkin mutkikkaampi juttu, renkaan sisäinen rakenne vaikuttaa siihen huomattavan paljon.
renkaan halkaisija ja ympärysmitta korreloi täysin keskenään.

Tähän pienenä sivuhuomautuksena: renkaan laskennallisen ympärysmitan ja valmistajan antaman vierintäkehän suhde vaihtelee jonkun verran valmistajasta, rengastyypistä ja renkaan koosta riippuen. Ja ainakin itselle tuli pienenä yllärinä, että vierintäkehä on suurempi kuin laskennallinen ympärysmitta. Nopeassa otoksessa ero oli pienimmillään n. 3,6% ja suurimmillaan lähes 6,5%
Kasvintuotanto / Vs: Somero?
: 25.03.26 - klo:16:42
Onko tietoa koska tällä hommalla alkaa oikein kunnolla tienaamaan?

Juu on.

Ei koskaan. Hengissä pysyy mutta ei kyllä rikastu. Isoksi eduksi  on palkkatyö tai perämettää. Niillä koittaa elellä, hukaten ylijäävä maatalouteen. Siinä satasia satoja tuhansia menemään heitellessä voi miettiä, että osuiko ammatinvalinta kohdalleen.
kun lahjoitin heille vanhat aurat niin ensimmäinen homma siellä oli poistaa niistä leikkurit...

Tämähän oli muistaakseni ko. maakunnassa yleisempikin tapa  ;D
Toisaalta oon aika varauksellinen savolaisen metrinmitan asteikkoonkin.

 ;D ;D ;D
Vapaa sana / Hame vs moottorisaha
: 19.03.26 - klo:16:53
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011890032.html

Moottorisahojen myynnillä luulis tienaavan kerran pariin vuoteen uuden hameen.
onpa nuita juttuja kuullu ...

Nimenomaan juttuja.
  vieläköhän se arunas ajelee puita?

Viimeisissä videoissa noin puolen vuoden takaa on 1010 jontikka
  mtmr oli lajina tuolla..

Millaista tuommonen mutamoreeni on käytännössä? En oo nähny...

Mitäs sanoisit jos viljelijä saisi alemmalla veroprosentilla sen määrän öljyä, mitä on jättänyt energiaveronpalautusta 2025 vuonna ja sillain, että öljyn hinta olisi o,80 Euroa veroton. Sillä tavalla saataisiin porukat kylvään ja kuivaan

Miksi? Viljaa on pöntöissä tarpeeksi vaikkei nyt ihan joka aaria kylvetäkään. Ja mistä tuo alennus repäistäisiin? Peruskoulutuksesta? Teiden kunnossapidosta? Vanhusten hoidosta?
Se alkaa oleen aivan sama, saako vähennystä vai ei. Alkaa öljybarrelin hinta oleen 150 dollaria, ja jokainen osaa laskea, ettei kylvö näillä viljanhinnoilla kannata. Nyt olisi MTK: aika toimia. Kylvöihin aikaa reilu kuukausi, kun näyttää kevät olemaan ajoissa. Ruokavirastolta ei saa apua, Teollisuudelta ei saa apua viljan kiinnityshinnan muodossa. Suoraa sanottuna pelottaa. Ja päätöksiä ei voi tehdä. Olen kyllä jo tehnyt, jossei kiinnityshinnat nouse sellaiseksi kuin aikoinaan samassa tilanteessa, ei mitään mahdollisuuksia kylvää sänkimaita. Mutta onko se oikein, ei ole, mutta pelastaa konkurssilta. Ja tervetuloa viljanviljelijöiden uusi etujärjestö, joka Someron kriisikokouksen jälkeen perustettiin ja heti joutui oikeaan tulikokeeseen.

Brent-laatu on 103,90 USD/barreli. On vielä tuohon sataanviiteenkymppiin matkaa.

Miten MTK:n pitäisi toimia? Huutaa jotain kriisiapuako?

Miten se on "väärin" jos jättää sänget kesannolle ja tekee paremman taloudellisen tuloksen???

Jätä nyt se uskonto sivummalle hetkeksi.

enää ei taida saada mistään paineilmajarrujen jäätymisen esto ainetta mitä laitettiin sinne alkoholiruiskuun, siinähän kait oli mukana myös kumiosia ja alimiiniosia hoitavia aineksia  :-\ :-\ :-\ :-\
Aerol 100..? Saa melkein mistä vaan.
Joskus jutteli paikallinen viljanvasraanottaja, että ei ihan ymmärrä miten autoilijat saavat täyttää autonsa täydessä vesisateessa. Siis vastaan otto pytystä kierukoidaan autoon vesisateessa. Mikä lie sitten ollut osoite noilla jyvillä.

Reippaankin sateen tuoma vesimäärä rekan pinta-alalle ei ole paljoa siihen viljamäärään verratttuna. Yhden millin sade on n. 50 litraa tuolle alalle; 50 tonnia viljaa siihen sekaan niin kosteus nousee 0,1%
Sivuja: [1] 2 3 ... 188