Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.

Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.
Sivuja: [1] 2 3 ... 3476

Viestit - SKN

Kasvintuotanto / Vs: Paljonko satoi vettä
: 03.07.26 - klo:22:49
Eniten pudotellu tuohon Loimaan ja Forssan väliin nyt eikä meinaa lopettaa. Siellä ui aika pahasti. Asemat näyttää jotain 70mm tälle päivää. 50mm on rikki jo monin paikoin kahdelle päivälle. Meillä tossa Loimaan länsipuolella ollaan sopivissa 20-40mm lukemissa nyt.

Joo, 52mm ja lisää tulee.

En äkkiseltään muista koska olis ukkostellu 6 tuntia putkeen...
Kasvintuotanto / Vs: Paljonko satoi vettä
: 03.07.26 - klo:22:47
Ah tätä sydänkesän ihanuutta,  ruiskutukset ruiskutettu, ruisku puhdistettu,  hukkiksen etsintäänkään ei tarvi vielä pariin viikkoon lähteä, nyt voi unohtaa viljelyhommat vähäksi aikaa ja keskittyä lomailuun.  Antaa jyvien lihoa  ja nyt voi keskittyä kaljan juontiin, lomailuun ja MM-jalkapallon katseluun.

Et oo tosissas? :o

Jalkapallo on tylsintä ja homointa urheilua mitä maa päällään kantaa, painikin on heterompaa ja jopa baletti.
Mihin unohdit kyntämisen? Se jos mikä on homoa.

Jalkapallo sen sijaan on erittäin viihdyttävää panosten kasvaessa. Eilinen Englannin peli oli sitä, eikä Belgian loppuhuipennuskaan jättänyt ketään kylmäksi, joka sitä on jaksanut katsoa.

Jalkapallo on maailman suosituin urheilulaji ja jalkapallon MM-kisat ovat maailman seuratuin yksittäisen urheilulajin kisa.

 Jääkiekon luvatussa maassa Suomessakin rekisteröityjä jalkapalloilijoita on kolminkertainen määrä jääkiekkoilijoihin nähden.

 Jalkapallo on hieno laji.

Jalkapallo-ottelu on vähän kun katselis esim. jonkun v i t u n kauran kasvua. Kestää ja kestää, mitään ei tunnu tapahtuvan, lopputulos on usein 0-0 tai 0-1 ja "kasvuaikaa" alusta loppuun yli 90 minuuttia (päivää).

Tylsää paskaa isolla aukeella (kentällä) jossa eniten doupattu (kasvinsuojeltu) tyyppi jaksaa juosta (kasvaa) pisimpään.

VMP.... :'(

Kasvintuotanto / Vs: Paljonko satoi vettä
: 01.07.26 - klo:20:02
Ah tätä sydänkesän ihanuutta,  ruiskutukset ruiskutettu, ruisku puhdistettu,  hukkiksen etsintäänkään ei tarvi vielä pariin viikkoon lähteä, nyt voi unohtaa viljelyhommat vähäksi aikaa ja keskittyä lomailuun.  Antaa jyvien lihoa  ja nyt voi keskittyä kaljan juontiin, lomailuun ja MM-jalkapallon katseluun.

Et oo tosissas? :o

Jalkapallo on tylsintä ja homointa urheilua mitä maa päällään kantaa, painikin on heterompaa ja jopa baletti.
Kasvintuotanto / Vs: Apulannan hinta
: 24.06.26 - klo:05:57
Passaan jo toisen kerran peräkkäin lannoitekaupan kesäkisan. Ei kerta kaikkiaan eloon ole vielä osunut sellaista seesteistä vaihetta, jotta pystyisi suunnittelemaan, mitä 10 kuukauden päästä pelloilla kasvaisi. Pro-ruis -fazukerhon rinkirunkkailuihin en ajatellut ensi vuonnakaan osallistua.

-SS-

 ;D ;D
Kasvintuotanto / Vs: Kasvinsuojelu 2026
: 19.06.26 - klo:22:55
Naapurit ajanu aika paljon rypsille ja rapsille aineita mutta vähän huonosti kai tehoavat rapsikuoriaisiin, millaisia havaintoja muilla? Harkinnassa ensi vuoteen öljykasvia..

Kun koko kyläyhteisö lähiseutuineen ymmärtää että savikka.. eikun siis rypsi/rapsi, on tuhoon tuomittu, ja hautaavat ajatuksen kylvöstä, on paremmat ajat tulossa.

Parisen viikkoa sitten kylvetty ja peitattu on ilman raiskaavaa hampaanjälkeä, kerrassaan loistavasti on kasvu päällä.

Suosittelen yhteisöillenne vähintään viiden vuoden taukoja öljykasveilla...
Kasvintuotanto / Vs: viljan hinta
: 18.06.26 - klo:14:06
Jyväskylän leipuri sano konkurssin syitä... Jauhojen hinta noussut 100%...aikajanaa ei maininnut. Kyllä meidän kelpaa kun hinta jyvillä noussut kans hurjasti 8)

https://yle.fi/a/74-20231981

Kyllä siis tuo Jyväskylän leipuri on siis aivan täysi a$$hole tuossa lievästi jalostetun eli jauhatetun viljan hinnan syyttämisessä ? Ja nyt tuo on mennyt kaupunkilaisiin läpi kuin häkä, eikä sitä voi millään MTK:n lausunnoilla tms. enää peruuttaa, koska "MTK nyt tietenkin puolustelee ahneita maajusseja"

-SS-

Koska tai mistä lähtien MTK ylipäätänsä on ollut sen pullavehnän tuottajan asialla?
Kasvintuotanto / Vs: Paljonko satoi vettä
: 06.06.26 - klo:23:52
6mm sain kotona mut yleisesti Loimaan sektori jäi alle viiden. Aika ison alueen viljasuomea tää kuitenkin lopulta kasteli. Mynämäki-Laitila 25-40mm. Kolmostien itäpuolella hyviä lukemia. Nyt tulee illalla vielä kymessä ja karjalassa. Pohjanmaa sai tietysti osansa myös. Me tässä saviseudulla jäimme lisää odottamaan.

Tasan ei mee merirosvomerkkarit, mutta kyllä tämä tästä saaraan vielä pakettiin, kunhan saneeraus-riista-pörriäiset itää.
Kasvintuotanto / Vs: Kasvinsuojelu 2026
: 06.06.26 - klo:23:50
Reilun viidentoista vuoden suorakylvökokemuksella ihmettelen SS:n juttuja siitä, että suorakylvö olisi tautipaineen kannalta helpompi kuin kevytmuokkaus. Suorakylvetyt oraat ovat yleensä lehtilaikkua täynnä jo 2–3-lehtiasteella, toisin on jos pahnaputua on kunnolla sekoitettu mullokseen. Kynnetyt ovat tietysti parhaita lähes poikkeuksetta joka suhteessa, siinä mielessä ihmettelen taas kylmiksen huonoja kokemuksia kynnettyyn tehdyistä oraista; omat kokemukseni ovat sen suuntaiset, että kevytmuokatut häviävät kynnetyille yhdeksän kertaa kymmenestä et cetera.
Täytyy olla lajikkeissa tai viljelykierron puutteessa häikkiä. Omat kokemukset ei tautisuutta oraissa puolla oikein missään menetelmässä. En osaa tähän sanoa enempää. Kyntökin on omalta osaltani loppuun käsitelty. Sen voisi todeta, että jos siitä olisi selkeästi apua, niin täällä sitä tehtäisiin paljon enemmän. Koko seutukunta on kuitenkin ensisijaisesti kevytmuokkausten ja suorakylvön takana. Säännönmukaista kyntämistä esiintyy lähinnä heinämaiden lopetusten yhteydessä. Karjatilatkin pitää sänkiä keväälle, siinä missä viljatilatkin. Niiden kanssa on opittu toimimaan. Ite olen näihin maanrakennejuttuihin jo niin paljon perehtynyt, että en keksi mitään hyötyä siitä, että kalliisti varjeltua pintamaata käännettäisiin 20cm syvyyteen ja tilalle kaivettaisiin raakaa, magnesiumpitoista jankkoa sekoittamaan kaikki. Yäk. Nyt kun nämä kesantoheinätkin menee glyfosaatin ja suorakylvön ansiosta näin helposti takaisin viljakiertoon, niin aura on todella pahan päivän varalle varastoitu kone.

Herra Heinämäki, eli kylmis, on kokenut valaistumisen ja löytänyt oikean tien kohti kustannussäästöjä ja isompia satoja.

Kättä lippaan ja selkään taputtelut kera poskisuudelmien. Respektiä sinne suuntaan. :-*
Kasvintuotanto / Vs: Apulannan hinta
: 26.05.26 - klo:16:04
Syysvehnällä on sit aina se riski et ei talvehdi jolloin lannoitus on hienan niinkuin hukkaan heitettyä rahaa. Kerkiääkö syysvehnä edes ottamaan mitään lannoitusta vastaan jos kasvaa 5cm oraan syksyllä?

Tämä on hyvä peruste, niin kuin Kylmiksenkin all-in syksyllä.  Kun jossakin vaiheessa oli muotia käyttää ns. apusäilörehunurmia, niin syysviljan sadontuottokyvyn hyödyntäminen oli yksinkertaista. Mutta jos sellaisia ei ole, niin se syksyinen 30 kg helppoliukoista typpeä kylvettynä on suorastaan typen liuottamista vesistöihin ja salaojiin.  Siitä 30 kg:sta saa niin paljon enemmän irti aikaisin keväällä kasvun alkuun saatettuna. Ehkä eteläisemmän Euroopan lajikkeetkin kiittävät pääasiassa kevätlannoituksesta, koska eivät kasva syksyisin niin reheväksi kuin esimerkiksi Aura tai Urho. Sitten monella on henkinen vastustus siihen, että myös keväällä voi antaa sen fosfaatin ja kalin, joskus viisikymmentä vuotta sitten typpirikasta Y-lannoitetta saatettiin levittää syysviljan ja samoin heinän oraille.

Tai sitten vanhaan hyvään viljavuorien aikaan hyvin yleinen savimailla täällä oli PK - lannos tai superfosfaatti syksyllä, typpilannoitusta pidettiin jopa riskinä talvehtimiselle. Ehkä Gårdskullan Kemiran syysvehnäkokeet (erittäin vaateliaalla nevahööd-lajikkeella) joskus 1980-luvulla, jossa saattoi osassa palstoja olla mukana inhibiitti Didin, ja kokonaisuudessaan oli käytössä erittäin runsaat, jopa 80 kg typpiannokset syksyllä, johtivat nuoren sukupolven tuumailemaan, että ehkäpä laitetaankin typpeä syksyllä ja reilusti.

Silloin vaikka olisi kipannut lannoitekuorman lähimpään veto-ojaan, olisi saanut lannoitukseen sijoitetusta markasta kolme takaisin. Ainakin Kemira olisi saanut, jolla oli ja on edelleen vakava intressiristiriita neuvontatoimintansa kanssa. Syysvehnällä ehkä jos haluaa KAIKKI minimitekijät poistaa, olisi aloitettava esikasvivalinnalla, huolellisella kynnöllä ja pintavesien pois johdattelulla, hivenainepanostuksella ja kahukärpäsen ja viirukaskaan torjunnalla. Voi saada paremman vasteen puuhailustaan kuin syksyisellä typpilannoksella. Fosfaatin voi hyvin antaa highfos-ruiskutuksin, mangaanien ohella.

Mutta toki satokisat kertovat sen, että pellolle nitraattidirektiivin ja fosfaattipoikkeuksen mukaisesti pohjaan xx tonnia karjanlantaa, tietenkin kaksivuotinen valkomesikkä-esikasvi, syksyllä startiksi reilu Y6-annos, keväällä 170 kg typpiannosta lisää. Ja keväällä pari kertaa 40 mm kastelu. Niin onhan siinä ihan eri suuruusluokassa satotasot.

-SS-

Kyllä, silloin oli vielä lannoitteen hinta järjellisessä mittakaavassa...
Minkälaisia määriä suolaa pitäisi käyttää että siitä olisi hyötyä?

5-600 kg / km

Jep, kikki ja salsa.
Kasvintuotanto / Vs: Kevätkylvöt -26
: 21.04.26 - klo:15:27
Voi voi, näin Salossa tuon tela John Deeren ja tuli taas Kolmas Nainen sanat mieleen "Musta tuntuu että munat surkastuu
Pois putoaa"  :o

No laitetaan lottoa menemään että saisi viljellä isompaa alaa. 22 miljuunaa taskussa, niin en tekisikään mitään muuta kuin istuisin traktorin tai puimurin ohjaamossa ja olisin kiiltävän pellin mies.

Haaveita on erilaisia. Jos mulla olisi 22 miljoonaa taskussa en mä miettisi maanviljelyä vaan ihan jotain muuta. Nytkin nätti kevätilta niin mielummin sen käyttäisi johonkin muuhun kuin kylvöihin valmistautumiseen.

Ehkä ero tulee siitä et kun tätä viljelyä tehdään elääkseen niin tämä ei ole enää niin kivaa. On huoli kannattavuudesta, siitä et leipää on pöydässä ja pankki on tyytyväinen. Voisihan se tilanne olla eri jos ei olisi taloudellisia murheita vaan voisi tehdä työn puhtaasti harrastuksena. Epäilen silti et mielekkäämpiä harrastuksiakin löytyy.

Jos tämä viljely olisi amerikkaa ja edelleen jokainen sijoitettu euro tuottaisi edes jotain niin mikäs siinä. Nyt jos lyö euroja pinta-alan kasvattamiseen niin 90% tapauksista se ei tuo muuta lisää kuin työtä. Mikä järki siinä on?

Aika mukavasti Nokia, Neste ja esim, Wärtsilä tuottaa ihan vaan pihakeinussa olutta juomalla...
Huonostihan SKN:llä nykyään mennöö,kun on pitäny noihin "lasten juoninkeihinkin muuttua".

Sivistyneet etelä-eurooppalaiset juomatavat ovat nyt in. ;D
Kasvintuotanto / Vs: Kevätkylvöt -26
: 17.04.26 - klo:22:21
Voi voi, näin Salossa tuon tela John Deeren ja tuli taas Kolmas Nainen sanat mieleen "Musta tuntuu että munat surkastuu
Pois putoaa"  :o

No laitetaan lottoa menemään että saisi viljellä isompaa alaa. 22 miljuunaa taskussa, niin en tekisikään mitään muuta kuin istuisin traktorin tai puimurin ohjaamossa ja olisin kiiltävän pellin mies.

Haaveita on erilaisia. Jos mulla olisi 22 miljoonaa taskussa en mä miettisi maanviljelyä vaan ihan jotain muuta. Nytkin nätti kevätilta niin mielummin sen käyttäisi johonkin muuhun kuin kylvöihin valmistautumiseen.

Ehkä ero tulee siitä et kun tätä viljelyä tehdään elääkseen niin tämä ei ole enää niin kivaa. On huoli kannattavuudesta, siitä et leipää on pöydässä ja pankki on tyytyväinen. Voisihan se tilanne olla eri jos ei olisi taloudellisia murheita vaan voisi tehdä työn puhtaasti harrastuksena. Epäilen silti et mielekkäämpiä harrastuksiakin löytyy.

Jos tämä viljely olisi amerikkaa ja edelleen jokainen sijoitettu euro tuottaisi edes jotain niin mikäs siinä. Nyt jos lyö euroja pinta-alan kasvattamiseen niin 90% tapauksista se ei tuo muuta lisää kuin työtä. Mikä järki siinä on?

Aika mukavasti Nokia, Neste ja esim, Wärtsilä tuottaa ihan vaan pihakeinussa olutta juomalla...
Kasvintuotanto / Vs: Somero?
: 26.03.26 - klo:16:01
SS se syyttää nyt sataykköstä sosialistiksi,  mutta heräsipä SS:n sisällä uinuva pikku agraarisosialisti,  kun  tuolla toisessa ketjussa ehdotin eläkeläisten tukien poistoa, SS  mesosi näin:


Tuo tukien maksatuksen esto pitää laajentaa eläkeoikeuden omaavallekin, koska moni saattaa viivyttää eläkkeelle lähtöään jopa 67 - vuotiaaksi. OVE-eläkkeelle pääsee jo 61-62-vuotiaana. Eli tukien epääminen pitää aloittaa jo siitä päivästä, kun voisi päästä eläkkeelle, eikä siitä päivästä, kun päättää alkaa nostaa eläkettä !  Sama peruste toimii kummassakin tapauksessa. Osa-aikaeläkkeellä voidaan myös käyttää tukien puolittamista keinona.

Bulvaanien käytön ehkäisy on olennaista, koska on jo aikaisemmilta kausilta lienee kokemusta eläkeläisten hätistämisen epäonnistumisesta, bulvaanit tai nuoret sukulaiset tulevat nostamaan tuet. Yhtiöissäkin pitäisi siirtyä tuettomuuteen, jos omistusta on yhdelläkään eläkeikäisellä ! Lisäksi tukia voisi vähentää  sillä perusteella, että nuorempi viljelijä käyttää niin sanotun kelatyöntekijän apua viljelyssä, maksakoon päätoimiselle palkat, jotta olisi oikeutettu rock'n roll agrobizznes-tukiin.

Minä kannatan kaikenlaisia rajoituksia, jos ne otetaan käyttöön laajalla rintamalla samoilla säännöksillä kaikille, eikä valikoiden.


Eli SS vaati tyypillisen agraarisosialistin tapaan että kaikkia pitää kohdella pikkutarkan tasapuolisesti. Jos tuet pois eläkeläisiltä,niin sitten kaikilta muiltakin. SS paljastaa vain olevansa eläkkeellä oleva katkera pienviljelijä, joka mieluummin viljelee hautaan asti, kuin vuokraa tai myy maansa jollekin lähistön suurtilallisille, sillä kirjoituksistaan voi päätellä että SS on seutunsa ainoa pienviljelijä, kun kaikki muut on suurtilallisia ja kovasti kärkkyvät jo tuon katkeran vanhusviljelijän mahtavan viljavia, erinomaisesti hoidettuja peltoplänttejä. Katkera vanhus siksi, kun suurtilalliset on kasvattaneet tilojaan tietysti kaikenlaisin kepulilonstein ja vaikka rehellisellä isolla rahallakin, niin silti vieneet maat SS:n nenän edestä. SS:kin haaveili nuorena miehenä suurtilallisen asemasta, mutta kun muut veivä maat hänen nenänsä edestä, täytyi SS:n mennä muihin hommiin,  ja jäädä katkeroituneeksi sivutoimiviljelijäksi. Vuosia kun on SS:n kirjoituksia lukenut, niin on tuo katkeruus suurtilallisia kohtaan tullut selväksi.
Ja kun ehdotetaan tukien poistoa eläkettä saavilta, niin se katkeruus  nousee pintaan, että taasko ne suurtilalliset tulee hamuamaan mun maita.

Edelleen, kuten olen sanonut, toi 101 on täysiverinen demari.
Kasvintuotanto / Vs: Somero?
: 25.03.26 - klo:21:32
Skännäkö möi pellot pois - oliko näin?

Jotakuinkin, ja näyttää siltä että tällä seudulla on nyt muillakin tullut järki päähän.
Kasvintuotanto / Vs: Somero?
: 25.03.26 - klo:20:57
Onko tietoa koska tällä hommalla alkaa oikein kunnolla tienaamaan?
Sitten kun kaikki osa-aikaiset lopettaa. Niin täällä palstalla on kerrottu.

 ;D ;D
Sivuja: [1] 2 3 ... 3476