Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
  • Tavallinen aihe

Aihe Paljonko satoi vettä  (Luettu 1336917 kertaa)

Oksa

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 76088
Vs: Paljonko satoi vettä
ruhtinaliset 2 milliä ryöpsäytti ja ois paita kastunna jos ois ollu..   mut hyin tiet kesti moisen kaatosateen..  ei vahinkoja..

kylmis

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 12776
  • Virolaista kiitos!
Vs: Paljonko satoi vettä
Nyt alkanee kaikilla etelä-suomalaisilla olemaan vettä riittävästi. Aika monessa paikkaa 40-50mm tullut ja 60-70mm rajoja on myös ylitetty. Uskoisin, että tällä pärjättäisiin jo elokuuhun asti.

ijasja2

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 7250
Vs: Paljonko satoi vettä
Tänään tähän mennessä 0.75mm. Tiukassa meneekö koko milli rikki...

Viimeiset 5 viikkoa 51mm, kaverin asemaan muutaman kilometrin päässä 38.5mm sama ajanjakso. Kevätkesä oli melkoisen sopivaa mutta sitten ei niinkään. Missään vaiheessa ei ole ollut maassa vettä riittävästi, sen jälkeen kun routa sulasi. Siinä vaiheessa oli jopa märkää.

Ei lupaa vettä seuraavaan 15 päivään eli puinnit alkanee melkoisen märissä olosuhteissa. Jos pitää ennustaa ja olla realisti.
"Understeer is when you see the tree you are hitting, if you only hear the tree then it was oversteer". (Walter Röhrl)