Kyllä tämä ay-liikkeelle periksi antaminen tietää sitä, että konkurssiin tämä maa menee, ja se on ihan oikein, tämä eläkeiän nostamisen peruuttaminen on suurten ikäluokkien tekemä nuorempien, 60-70 luvulla syntyneiden ryöstö, nyt nuorempien ikäluokkien maksurasite kasvaa, kun suurten ikäluokkien ahneus on loputonta, nää ay-johtajat ja vasemmistopomot pitäis viedä saunan taakse.
Tosi sairasta ruveta syyttämään joitakin ikäluokkia ahneudesta. Sodan jälkeen syntyneet ikäluokat ovat saaneet paljon vähemmän kuin 70 luvulla syntyneet. Niitä on kermalla ja jäätelöllä syötetty ja autolla kuskattu kouluun. Siitä syystä net on niin pirun laiskoja
Nämä 80 luvun mukulat on vielä pahempia luusereita 
No sodan jälkeen syntyneet eivät ole suostuneet maksamaan veteraaneille kunnon eläkettä.
Kyllähän se on niin että nuoremmat ikäluokat maksaa suurien ikäluokkien eläkkeet.
Tämäkin sopimus ei koske oleenkaan suurinta osaa ennen 60 lukua syntyneitä ja vaikuttaa 74 ja sen jälkeen syntyneille eniten.
Siinähän luki että vuoteen 2025 mennessä vähintään 3 vuotta on nostettava keskimääräistä eläke ikää, eli 74 ja nuoremmat saataa olla vielä 90 vuotiaina töissä.
Hallituksen esitys oli että 2 vuotta vuoteen 2020 mennessä, mutta kun ay-vasemisto halusi väkisin 3 vuotta tai mielellään enemmän.
Kenenkähän etuja se ay-väki ajaa, eläkelläistenkö?