Ootko kokeillut? Myydä aallonharjalla ja ostaa aina montusta takaisin? Minä olen, noin 20 vuotta harjoitellut ja tiedän, että ei ole aina helppoa. Nytkin salkussa satojen prosenttien plussiakin, miinuksiakin jonkunlaisia, mutta onko aallonharjalla vai ei, tuleeko se ennustettu pörssiromahdus nyt vai ei, alkoiko jo toissapäivänä vai vasta viiden vuoden päästä... Myymällä realisoituu verot, voi olla että nousu jatkuukin vielä pitkään, osingot jää saamatta jne. Tai sitten on onnea.
Siksi kirjoitinkin tuohon ylle, että käytäntö jotain muuta, kuin "aina ostetaan pohjilta". Jos hommaa harrastaa ja kursseja seuraa, houkutus myymiseen tulee väistämättä. Varsinkin aloitellessa, kymppitonnin sijoiksella jos saisikin kolmekymppiä, voitosta verot pois, kummasti houkuttelee mutta onko se huippusuhdanne, vai vasta viiskymppiä. Viidestä kympistä voi sitten romahtaa kahteenkymppiin, välillä saanut jo mukavia osinkojakin, niin onko loppupelissä hävinnyt??? Edelleen alkuperäinen sijoitus tuplaantunut, osinkoja tullut välissä. Myymällä ja ostamalla koko potin takaisin, olisi lopputulos todennäköiseti ihan sama.
Vakuutuskuoret pärseestä, kulut kaikkiaan liian kovat hyötyyn nähden. Ellei "ala" muuten kiinnosta ja haluaa vain rahojan jemmata ilman haaveita isoista tuotoistakin, silloin oikea valinta.
Sijoittaminen kivaa siinä mielessä, että sijoittaa sitten satasen tai satatonnia, just samat mahdollisuudet tienata tai hävitä Ja mitä pidempään harrastaa, sitä varmempi on, että ei tää niin yksinkertaista olekaan, että noin vain kymmenkertaistaa potin.
Eipä tuohon jää paljoa lisättävää.
Vajaan parin vuoden päästä voin "juhlia" 20 vuotista osakesijoittamisseikkailua... Jotain jo myös täälläkin nähty
Eikä tuota tartte aallon tai montun lakipisteessä olla liikkeellä ostoilla ja myynneillä. 2008 romahdus tuli jollain ihme tuurilla tosiaan väistettyä. Mutta useamman vuoden olinkin "ulkona". Nyt kyllä paremmin taas hajautettu osakesalkku. Jää siinä tietenkin osingot ja mahdolliset pikavoitot saamati, kun ei ole mukana. Tälleen arkana sijoittajana tuo haaveilu (kuusta taivaalta) ei kiinnosta, sen saavuttaminen osuu vain niin harvoille... Jos nyt perus duunarinkin vuosipalkan vuodessa nettoaisi...
Ja myyntivoittojen verojen jälkeen jää vielä ongelmaksi, että sitten uudella yrityksellä se aloittaminen tuntuu taas vaikeammalta, vaikka sen hitaasti aloittaisikin. Kun nyt, ennen myyntejä, olisi pohjalla ne verottamattomat voitot, myynnin jälkeen ja uuden aloituksen kanssa jos menisikin pieleen ja sijoitukset laskisikin, niin olisi tullut maksettua verot rahoista, joita ei sitten enään ollutkaan. Tulisi taas yksi tarina pitkäaikaisesta osakesäästämisestä, jos vaikka pääsisi joskus omilleen.
En nyt perin huonoksi menisi noita sijoituskuoria haukkumaan... Helppoa niiden hoitaminen on ollut pankkiiriapinoillekin, nousumarkkinoilla. Lisäksi niissä on ollut ne veroedut, jos on vaihdellut sijoitusmuotojen välillä, niin ei ole mennyt veroja joka välissä. Mutta kallistahan se onkin.